Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Rowerzyści z Rosji poznają region elbląski

2020-01-22 15:00:00 (ost. akt: 2020-01-22 12:01:40)

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Rusza nowy projekt polsko-rosyjski projekt dla miłośników dwóch kółek. "CBCycle: Transgraniczne trasy rowerowe dla promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" ma na celu m.in. przybliżyć walory regionu elbląskiego w okolicach drogi rowerowej Green Velo.

Jak podają władze województwa warmińsko-mazurskiego, głównym celem programu "CBCycle: Transgraniczne trasy rowerowe dla promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" jest "wspieranie współpracy transgranicznej w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej. Jest współfinansowany przez Unię Europejską i Federację Rosyjską".

— Trzyletni projekt przyczyni się do promocji kultury lokalnej, zachowania i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego oraz przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego. Jego ideą jest poprawa atrakcyjności i konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego i regionów Polski północno-wschodniej dzięki zintegrowanym i połączonym z siecią EuroVelo trasom rowerowym — wyjaśniają przedstawicieli Warmii i Mazur. — Projekt zakłada budowę nowej trasy rowerowej w strefie przybrzeżnej obwodu kaliningradzkiego. Długość ścieżki rowerowej łączącej Zielenogradsk z osadą Primorje gminy miejskiej Swietłogorsk wyniesie 33,94 km. Ponadto zostanie opracowany i wydany w języku angielskim, polskim i rosyjskim schemat i katalog tras rowerowych o znaczeniu transgranicznym zlokalizowanych w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce o łącznym nakładzie 7 tys. egzemplarzy. W rezultacie ponad 80 obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego zostanie włączonych w jednolite transgraniczne szlaki turystyczne.

Zorganizowane zostaną również wyjazdy studyjne dla profesjonalistów zaangażowanych w rozwój infrastruktury rowerowej i turystyki. Jeden z nich oparty będzie na doświadczeniach związanych z budową i promocją szlaku rowerowego GreenVelo w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast dwa pozostałe będą poświęcone powstającej w ramach projektu trasie rowerowej w obwodzie kaliningradzkim, a także innym obszarom regionu wykazującym potencjał dla rozwoju turystyki rowerowej.

— Dotychczas odbyło się jedno spotkanie robocze (Olsztyn) oraz konferencja rozpoczynająca projekt (Kaliningrad), podczas których uczestnicy zapoznali się m.in. z przebiegiem szlaku GreenVelo, sposobem realizacji tej inwestycji na terenie naszego województwa, jego dotychczasowym użytkowaniem i promocją — dowiadujemy się w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego. Województwa Warmińsko-Mazurskiego. — Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo obejmuje między innymi region elbląski, dlatego też jest on objęty projektem.

W roku 2020 rozpoczną się prace nad opracowaniem katalogu dziedzictwa kulturowego zlokalizowanego wokół transgranicznych tras rowerowych zlokalizowanych w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce.

— Wstępne założenia tworzonego wydawnictwa obejmują dziedzictwo kulturowe regionu elbląskiego jednak dokładniejsze wytyczne otrzymamy od beneficjenta wiodącego, czyli gminy Swietłogorsk, podczas spotkania we wrześniu 2020 roku — dodali przedstawiciele marszałka.

Całkowity budżet projektu “CBСycle: transgraniczne trasy rowerowe dla Promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 4, 5 mln euro. Wkład finansowy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 w koszty projektu wyniesie blisko 4, 1 mln euro, natomiast partnerzy projektu zapewnią współfinansowanie w łącznej kwocie prawie 454 tys. euro.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziom #2855435 | 83.23.*.* 24 sty 2020 12:28

    Przy budowie dróg tez głownym celem jest dobro społeczne ,a tylko ubocznie kasa z uni płynie strumieniem do wybranych.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz