"ŻUŁAWSKI" MA JUŻ SWOJĄ RENOMĘ [ZDJĘCIA]

2020-01-23 13:04:01(ost. akt: 2020-01-23 13:04:03)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

BRYDŻ\\\ Wczoraj w Elblągu rozpoczął się XXIII Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Mirosława Wołka organizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego. Przez cztery dni blisko 400 brydżystów będzie rywalizować w Hotelu "Elbląg" Przewidywana pula nagród wynosi 40 tysięcy złotych.

Wielkie święto brydża sportowego odbędzie się już po raz dwudziesty trzeci. Impreza poświęcona jest pamięci zmarłego w 2004 roku Mirosława Wołka, wielkiego miłośnika, tej dyscypliny sportowej, który posiadał tytuł arcymistrza międzynarodowego. Tegorocznej edycji towarzyszy turniej miast zaprzyjaźnionych z Elblągiem o puchar marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina. Ten rozpoczął się w środę. Do rywalizacji o ten prestiżowy puchar przystąpiło osiem miast: Tarnopol (Ukraina), Breno (Włochy) a także: Sztum, Braniewo, Orneta, Lębork oraz dwa zespoły reprezentacji Elbląg.Po spotkaniach grupowych w których grano systemem każdy z każdym wyłoniono półfinalistów w których Reprezentacja gospodarzy w ubiegłym roku była zwycięzcą, gdzie w finale pokonała reprezentację Wilna. W czwartek oficjalnie rozpoczął się Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Mirosława Wołka. Na ten dzień zaplanowano pierwszy turniej par na Maxy o puchar starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego. Kongres "Żuławski" organizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego, także wszedł już na stałe do kalendarza imprez Polskiego Związku Brydża Sportowego. — To impreza niezwykle ceniona przez znawców tej dyscypliny sportu, nie tylko w Polsce ale i także za granicą. Elbląg i województwo warmińsko-mazurskie dzięki tej imprezie stają się stolicą polskiego i europejskiego brydża sportowego — mówi sekretarz EZBS Henryk Łęcki.Pierwszy Kongres zorganizowany został 23 lata temu. Jego triumfatorami byli: Mirosław Wołek i Bogusław Gierulski. — Już wtedy okazało się, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezę, gdyż wystartowało blisko 200 zawodników. Dzisiaj "Żuławski" ma już swoją renomę — stwierdza obecny prezes ESBS Bogusław Gierulski. — Spodziewamy się, że w tegorocznej edycji w pięciodniowej rywalizacji, weźmie udział blisko 400 brydżystów. Wystartują zawodniczki i zawodnicy z Bułgarii, Holandii, Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji — informuje Henryk Łęcki. W Elblągu będziemy gościli brydżystów najwyższego polskiego i europejskiego formatu. W turnieju swój udział potwierdzili mistrzowie Polski i Europy: Mirosław Cichocki, Roman Kierznar, Krzysztof Łukaszewicz, Zwycięzcy drużynowych mistrzostw Ameryki Południowej Bogusław Gierulski i Jerzy Skrzypczak. Udział zadeklarowali też świeżo upieczeni mistrzowie świata z Wuhan (Chiny) w składzie: Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Grzegorz Narkiewicz, Michał nowosadzki i Piotr Tuczyński. Wszyscy startujący, jak co roku mają o co walczyć. W tym roku pula nagród wynosi 40 tysięcy złotych — stwierdza prezes Gierulski. Będą także i puchary ufundowane przez posłów i senatorów, a także przez samorządowców — dodaje. Podczas tegorocznego Kongresu gospodarze, są także organizatorami II zimowych mistrzostw Polski teamów.

PROGRAM KONGRESU

Czwartek
godz.18. I Kongresowy Turniej Par na maxy o puchar starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego

Piątek
godz.10. Zimowe mistrzostwa Polski teamów o puchar Żuław, patronat Marszałka woj warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Bezezina, godz. 16. dalszy ciąg ZMP teamów, godz. 19 spotkanie integracyjne.

Sobota
godz.9.30 ZMP teamów o puchar Żuław, godz. 11.30. III Kongresowy turniej par na Maxy o puchar Senatora RP Jerzego Wcisły, godz. 17.30 IV Kongresowy turniej par na Maxy o puchar Posła RP Jacka Protasa.

Niedziela
godz. 10. V Kongresowy turniej par na Maxy o puchar Poseł RP Elżbiety Gelert. godz. 19.30. ceremonia zakończenia XXIII Kongresu Żuławskiego Brydża Sportowego

DOTYCHCZASOWI ZWYCIĘZCY KONGRESU

1998 r. Mirosław Wołek i Bogusław Gierulski
1999 r. Sylwester Młynarczuk - Artur Rutkowski
2000 r. Kazimierz Grolak - Józef Pochroń
2001 r. Sławomir Henclik
2002 r. Sylwester Młynarczuk - Artur Rutkowski
2003 r. Mirosław Wołek — Andrzej Fronczak
2004 r. Piotr Kreja - Artur Mocierzyński
2005 r. Andrzej Fronczak
2006 r. Piotr Jurek - Grzegorz Markiewicz
2007 r. Jarosław Filgus - Tomasz Plich
2008 r. Przemysław Janiszewski - Leszek Styrak
2009 r. Vytaulus Vainikonis - Wojciech Olański
2010 r. Tomasz Osiński - Radosław Szczepański
2011 r. Vytaulus Vainikonis - Wojciech Olański
2012 r. Vytaulus Vainikonis - Wojciech Olański
2013 r. Stanisław Gołębiowski - Włodzimierz Starkowski
2014 r. Krzysztof Antas - Tadeusz Kaczanowski
2015 r. Bogdan Szulejewski
2016 r. Jerzy Skrzypczak
2017 r. Adam Błachnio
2018 r. Przemysław Zawada - Wojciech Strzemecki
2019 r. Jakub Wojcieszek

Jerzy Kuczyński