Jerzy Wcisła zabiera głos w sprawie ciepła

2020-01-27 16:16:37(ost. akt: 2020-01-27 16:17:30)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: zdj. archiw. Konrad Uściński

18 grudnia 2019 roku Energa wypowiedziała umowę sprzedaży ciepła miastu Elbląg. Umowa kończy się 30 września tego roku. - Jesienią i zimą 2020/2021 może dojść do sytuacji, w której elblążanie nie będą mieli dostarczonego ciepła – informuje senator Wcisła.
W oświadczeniu jakie przedstawił Jerzy Wcisła podczas dzisiejszej (27 stycznia) konferencji czytamy: „Jest to dla mnie sytuacja nie do przyjęcia. Grupa Energa nie jest jakąś tam spółką prowadzącą działalność gospodarczą, a miasto Elbląg nie jest jakimś tam klientem, któremu można wypowiedzieć umowę o dostarczanie ciepła.

Grupa Energa realizuje niezbywalny obowiązek państwa zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Polski, w tym przypadku Elbląga. I bez wątpienia oświadczenie, że Energa nie będzie dostarczała ciepła jest równoznaczna z oświadczeniem państwa, że wyraża zgodę na to, by mieszkańcy Elbląga marzli – a być może zamarzali – w swoich mieszkaniach.

Ja liczę na to, że tak nie jest i że o działaniach Energi nie wiedzą przedstawiciele polskiego rządu i ministerstwa, które za tą sferę bezpieczeństwa odpowiada.”

Senator zwraca uwagę na rolę, jaką w takiej sytuacji powinien pełnić rząd naszego kraju. - Państwo MUSI przejąć odpowiedzialność za rozwiązanie problemu, który wystąpił w Elblągu. I mam nadzieję, że te działania to twórczość tylko Energi, o której państwo nie wie, albo jest wprowadzane w błąd. Nie wyobrażam sobie, by Rząd RP mógł takie działania akceptować lub choćby tylko tolerować – dodawał Jerzy Wcisła.

„Być może Miasto docelowo będzie musiało zrealizować projekt, o którym mówi prezydent Miasta, czyli wybudować własne źródło ciepła.

Ale to trzeba też uzgodnić – takiej inwestycji nie wykonuje się w pół roku i do czasu jej wykonania mieszkańcy MUSZĄ mieć zagwarantowane dostawy ciepła, tak jak pacjent MUSI mieć zagwarantowany dostęp do lekarza.

Pytamy więc Ministra Aktywów Państwowych, czy ma wiedzę o tym problemie, a zagrożeniu jakie działanie Energii może sprowadzić na mieszkańców Elbląga, a jeżeli wie, to jakie działania w tej sprawie zamierza podjąć?” – kontynuował senator.

Na zakończenie senator Wcisła podzielił się swoimi podejrzeniami. - Rodzi to we mnie podejrzenie, że mamy do czynienia z pozoracją jakichś działań po to, by wywrzeć presję na władzach samorządowych.
(…) Gdy jeszcze dochodzą do mnie słuchy, że jakieś siły polityczne w Elblągu przymierzają się do wykorzystania tej sytuacji i przeprowadzenia referendum odwoławczego, to zaczynam dostrzegać logikę, w którą nie chcę uwierzyć. Mam bowiem nadzieję, że nikomu nie przychodzi do głowy, by stawiać bezpieczeństwo 100 tys. mieszkańców na szali walki z władzą lub walki o władzę. Wierzę, że mieszkańcy już się nasłuchali obietnic i na takie plewy się nie nabiorą.

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziom #2864185 | 83.21.*.* 7 lut 2020 19:11

    Komuna sie skonczyla i sie wiekszy burdel zrobił jak za niej samej.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2857854 | 194.181.*.* 28 sty 2020 10:25

    Z informacji w prasie wynika, że samorząd już od dawna nie może rozwiązać tego problemu. A pan Wcisła teraz chce do tego mieszać rząd i politykę ? A może ma być w Elblągu ciepło a płacić mają za to mieszkańcy inny miast ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz