Sobota, 27 lutego 2021. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Kanał przez Mierzeję przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

2020-02-03 15:00:00 (ost. akt: 2020-02-03 12:43:57)

Autor zdjęcia: Karolina Król

Dziś, 3 lutego senator Jerzy Wcisła zorganizował briefing prasowy, podczas którego przedstawił swoje obawy dotyczące przekopu Mierzi Wiślanej. – Jestem gorącym zwolennikiem realizacji tej inwestycji, ale jestem wyczulony na rafy, jakie mogą tę inwestycję opóźnić – mówił senator.

- W mediach oglądamy fotorelacje z budowy I etapu kanału przez Mierzeję i coraz powszechniejsze jest przekonanie, że kanał wreszcie zostanie wybudowany – mówił Jerzy Wcisła. - Jako zwolennik i osoba, która tą inwestycją zajmuje się od około 20 lat jestem bardzo wyczulony na rafy, jakie mogą tę inwestycję opóźnić, zmienić jej charakter lub wręcz zatrzymać jej realizację. Takich raf jest kilka.

Jak wyliczał senator jedną z raf są możliwości finansowe państwa: wiadomo, że inwestycja będzie kosztowała co najmniej dwa razy więcej niż przewidywano. - Rząd twierdzi, że ma pieniądze: sprawdzimy w projekcie budżetu - dodaje. - Drugą rafą, sprowokowaną przez rząd, jest konflikt, w który rząd PiS wszedł z Komisją Europejską w sprawie budowy kanału przez Mierzeję. Właśnie ten konflikt wchodzi teraz w ostrzejszą fazę, gdyż Komisja Europejska przygotowuje wniosek do Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie. Wniosek zasadniczo nie dotyczy kanału samego w sobie, ale UE interesują stosowane przy tej inwestycji procedury w zakresie ochrony środowiska i udziału społecznego w tym procesie. Bez satysfakcji powiem, że takiego rozwoju sytuacji się spodziewałem i od długiego czasu mówię, że polityka PiS do niego wprost prowadzi.

Brak dialogu z Komisją Europejską przyczynił się do tego, że KE postanowiła w tej prawie przygotować wniesienie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak wylicza senator, KE zamierza oskarżyć polski rząd o to, że wykorzystuje specustawę do ominięcia unijnych procedur ustalonych dla inwestycji realizowanych w Sieci Natura 2000, nie stosuje procedur odwoławczych oraz podważa zasady społecznych konsultacji.

Jak zauważa Jerzy Wcisła zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej wniosek do TSUE składa się, gdy państwo członkowskie nie przestrzega nałożonych na nie zobowiązań, po uprzednim umożliwieniu temu Państwu przedstawienia swych uwag (art. 258). Jeśli jednak Polska nie przedstawi i skutecznie nie uzasadni swoich uwag, TSUE może wskazać wysokość kary pieniężnej do zapłacenia przez Państwo Członkowskie. Może to być kara zryczałtowana płacona do czasu zatrzymania inwestycji (art. 260).

- Do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej kieruję w tym tygodniu zapytania o stan rozmów z Komisją Europejską, o powody braku odpowiedzi na uwagi i pytania dotyczące spraw środowiskowych, o to, czy Polska została oficjalnie poinformowana o przygotowywaniu wniosku do TSEU i z apelem o niezaostrzanie konfliktu na tle środowiska – zapowiada senator. - Mam jeszcze nadzieję, że groźba procesu i kar ostudzi nieco polski rząd i uzgodni z KE sprawy środowiskowe bez doprowadzania do procesu. Wracam także do problemu objęcia inwestycję Portu Morskiego w Elblągu. Z deklaracji bowiem wynika, że rząd obiecuje przystosowanie portu do parametrów kanału, ale w oficjalnych pismach – także kierowanych do mnie – twierdzi, że to zadanie samorządu. Proszę w związku z tą rozbieżnością o podanie: czy rząd przystosuje port w Elblągu, jakie zadania w tym zakresie wykona, ile na to przeznacza środków i w jakim dokumencie to wszystko jest napisane.

K

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Linda Mark #2870529 | 105.112.*.* 18 lut 2020 00:49

  JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMY CZY POTRZEBUJESZ PILNEJ KREDYTU, JEŚLI TAK, PONAD TAKŻE FIRMA KREDYTOWA DAVIDA WILSONA JEST NAJLEPSZYM MIEJSCEM DO UZYSKANIA KREDYTU, PONIEWAŻ JESTEM POTRZEBNY KREDYTU RAZEM, ABY TO BYŁO TEN WIELKI PRZEDSIĘBIORSTWO, KTÓRE MOGĘ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z NIMI JUŻ DZIŚ W CELU UDZIELENIA POŻYCZKI MOŻNA DOSTAĆ SIĘ ZA POMOCĄ E-MAILA (davidwilsonloancompany4@gmail.com)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polecam to. #2861642 | 109.241.*.* 4 lut 2020 09:48

  https://youtu.be/ag-3cZw3qeI

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gd #2861616 | 213.73.*.* 4 lut 2020 08:50

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czytając te komentarze mam wrażenie, że piszą je same gamonie nie mające żadnego pojęcia o prawie, o procedurach. Funkcjonujemy w EU i przyjęliśmy na siebie pewne zobowiązania, posiadamy również własne regulacje prawne i należy ich przestrzegać. Senator od lat zabiegał o przekop i to jest bezdyskusyjne, przestrzega zaś przed łamaniem zasad, które zobowiązaliśmy się przestrzegać. Ludkom wydaje się, że wszystko im wolno. Ustalono pewne reguły gry i należy się do nich stosować.

  1. naw #2861542 | 193.36.*.* 4 lut 2020 01:24

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie sprawdzaja nic tylko robia po swojemu. Jestem wsciekly bo przeciez zaden pisior ze swojego nie zaplaci tylko my podatnicy w wyzszych cenach. Warszawie sobie przekopujcie

  2. Nick #2861516 | 37.201.*.* 3 lut 2020 22:56

   Drogo opozycjo. Nie wp….cie sie w kompetencje Rzadu i instytucji ktore zostaly wybrane droga demokratycznych wyborow. Dlaczego zdradzacie i szkalujecie Polske na arenie miedzynarodowej ? Nie mozecie zdzierzyc wasza porazke.? To przynajmniej nie psojcie tego co chce nowy Rzad powtornie wybrany przez logicznie myslacych wyborcow naprawic ,czego wy za waszych zlodziejskich rzadow nie dokonaliscie. A wy zagraniczni parlamentarzysci unijni zajmijcie sie demokracja i wolnoscia w waszych krajach , bo Polska w porownaniu do krajow zachodnich jest bardzo bezpieczna dzieki madrej polityce terazniejszego Rzadu. Niech zyje wolna i suwerenna Polska.

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (16)