Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Daj swoim ubraniom drugie życie

2020-02-04 15:00:00 (ost. akt: 2020-02-04 12:17:29)

Autor zdjęcia: pixabay

W sobotę 8 lutego w godzinach 13-16 Babska Wyspa zaprasza na Wymianki. Te nietypowe spotkanie będzie okazją do odświeżenia swojej garderoby i pomocy potrzebującym.

Często zdarza się tak, że w naszej szafie zalegają ubrania, z którymi tak naprawdę już dawno się pożegnałyśmy, ale szkoda nam było je wyrzucić. Sobotnie spotkanie w Babskiej Wyspie będzie idealną okolicznością, by pozbyć się dawno zapomnianych elementów garderoby w zamian za te, które naprawdę będą do nas pasowały. Ponadto, te ubrania, które nie znajdą nowych właścicieli, trafią w ręce potrzebujących. Przejrzyjcie więc szafy i bez zbędnych sentymentów wybierzcie te rzeczy, których na pewno już nigdy nie włożycie.

– Ja przestałam się łudzić, że schudnę i mam kilka par spodni, które muszę oddać. Przynosimy te ubrania, które nam się znudziły, w które już nie wchodzimy, czy te, które zwyczajnie przestały nam się podobać – informuje organizatorka spotkania. Anna Jaster zajmuje się analizą kolorystyczną, ale potrafi też dobrać idealny strój do konkretnej sylwetki. W trakcie poszukiwań służyć będzie pomocą w doborze fasonów, wzorów i kolorów. – Będziemy się wymieniać tymi ubraniami. Komuś podpasuje coś od jednej osoby, innemu od drugiej, dlatego nazwaliśmy akcję „wymianki”. Czasem ktoś coś złowi, a czasem nie. Organizujemy tę akcję, żeby dać tym rzeczom drugie życie lub oddać je tym, którzy mają mniej od nas.

Odzież, która nie znajdzie nowego właściciela, trafi bowiem między innymi do podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego. – Wiele jest osób potrzebujących. Często zbieram od znajomych niepotrzebne im ubrania, sprzęty, czy meble. Są ludzie, którym naprawdę się one przydadzą. Miejsc, gdzie można takie rzeczy oddać, jest mnóstwo.

Wymianki odbędą się w sobotę 8 lutego w Babskiej Wyspie w godzinach 13-16. Na spotkanie może przyjść każdy. Zasada jest jedna: ubraniami wymieniamy się, nie sprzedajemy ich. – To ma być wymiana, a nie okazja, by upolować ciuchy w sporej ilości i puścić je dalej w obieg. Nie taka jest idea, będziemy więc czuwać nad tym, by wszystko przebiegło uczciwie – przestrzega organizatorka. – Kilka lat temu organizowałyśmy już takie spotkania w Babskiej Wyspie. Zobaczymy, jak tym razem rozwinie się ta impreza, chciałybyśmy organizować ją cyklicznie i przy okazji pomagać potrzebującym.

http://m.wm.pl/2020/02/orig/unsplash-608525.jpg

Warto wspomnieć, że zaopatrując się w ubrania z drugiej ręki, działamy ekologicznie. Nie warto dać się porwać konsumpcyjnemu szaleństwu. Przemysł odzieżowy jest jednym z tych, które przyczyniają się do produkcji ogromnej ilości odpadów. Szacuje się, że rynek tekstylny, to zaraz po petrochemii branża, która jest najbardziej szkodliwa dla środowiska. To nie jedyne wobec niej zarzuty. Przemysł odzieżowy w dużej mierze odpowiedzialny jest za wyzysk pracowników i cierpienie zwierząt. Nasuwa się wobec tego prosty wniosek – im dłużej zakupiona przez nas odzież jest w obiegu, tym lepiej. Z czasem zmienia się nasz gust, rozmiar i potrzeby. Jeżeli jednak posiadamy ubrania, które są w dobrym stanie, ale z jakichś względów już ich nie potrzebujemy, powinniśmy dać im szansę na drugie życie. Ta świadomość na szczęście rośnie wśród Polaków, a dowodem na to jest stale rosnąca liczba lumpeksów, second handów i sklepów vintage. Tego typu butiki okazują się ekologiczną alternatywą, która nie tylko sprzyja środowisku, ale też pozwala zaoszczędzić.

Na sobotnie spotkanie zabierzcie ubrania, torebki, czy biżuterię, którym chcecie podarować drugie życie. Chęć wzięcia udziału w Wymiankach można zgłosić Annie Jaster pod numer 601 677 601. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Kamila Kornacka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GochaK #2863016 | 5.60.*.* 5 lut 2020 23:40

    " Wymianki odbędą się w sobotę 8 lutego w Babskiej Wyspie w godzinach 13-16" Co to i gdzie jest Babska Wyspa?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz