Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Karwiny: ruiny kaplicy dworskiej [ZDJĘCIA]

2020-02-15 09:08:05 (ost. akt: 2020-02-15 09:09:42)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Niecałe 40 km od Elbląga w miejscowości Karwiny był kiedyś piękny pałac. Należał on do rodziny Dohnów, która w tych okolicach miała wiele innych posiadłości. Niestety pałac został zniszczony w 1945 roku. Dziś możemy podziwiać jedynie ruiny kaplicy dworskiej.Pałac rodziny Dohnów wybudowano w latach 1713-1715 jako piętrowy budynek pałacowy z prawym skrzydłem. W 1945 roku pałac uległ zniszczeniu Zachowała się tylko oficyna. Przy wjeździe na dawny dziedziniec zachowała się również ruina kaplicy dworskiej z lat 1623-1626.

W 1973 roku dokonano inwentaryzacji architektonicznej dawnej kaplicy. Jak czytamy w dokumentach kościół, który był kaplicą zamkową usytuowany jest w pobliżu ruin zamku. Zamek został zniszczony tak bardzo, że zostały jedynie zarysy fundamentów. Kościół także uległ znacznemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po wojnie pozostałości niestety nie zostały odpowiednio zabezpieczone, dlatego kaplica była w coraz gorszym stanie.

Do dnia dzisiejszego zachowała się część ścian zewnętrznych oraz mocno już zniszczona wieża. Na wieże prowadziły drewniane schody, które zostały rozebrane, w związku z tym wejście na wieżę nie jest możliwe. Budynek posiada dwie piwnice, które najprawdopodobniej służyły kiedyś jako grobowce.

Dziś teren wokół ruin jest zabezpieczony ogrodzeniem. Postawiono również tabliczki „Uwaga! Strefa niebezpieczna!” oraz „Uwaga! Budynek grozi zawaleniem!”. Ruiny są w bardzo złym stanie. Zachowały się jednak na tyle, że można zobaczyć ogólny zarys kaplicy.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB