Będzie strajk w Elbląskich Tramwajach

2020-02-16 16:25:00(ost. akt: 2020-02-16 16:25:25)

Autor zdjęcia: Karolina Król

Wszystko wskazuje na to, że jutro tramwaje nie wyjadą na tory. Jak informuje Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP na chwilę obecną nie udało się dojść do porozumienia między załogą a dyrekcją Elbląskich Tramwajów.
Piątkowe rozmowy w Elbląskich Tramwajach nie przyniosły żadnego rozwiązania. – W sobotę mieliśmy zebranie załogi i podjęliśmy decyzję, że strajk się odbędzie – informuje Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP. – Propozycja, jaką dostaliśmy nie wnosi niczego nowego, jest jedynie przerzucaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Nie przewidziano kontynuacji rozmów na dzisiaj. Od jutra zaczynamy strajk.

17 lutego ma się rozpocząć strajk pracowników Elbląskich Tramwajów, którzy decyzję o jego podjęciu wyrazili w referendum strajkowym. Spór zbiorowy trwa od sierpnia 2019 roku i do tej pory nie przyniósł żadnych rezultatów. Czy 17 kwietnia tramwaje wyjadą na elbląskie ulice?

Referendum w Elbląskich Tramwajach odbyło się w piątek, 7 lutego. Wzięło w nim udział ponad 90 spośród 136 pracowników. 60 osób biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem.

- Rozmowy trwały od kwietnia 2019 roku, a spór zbiorowy rozpoczęliśmy 15 sierpnia 2019 roku – wyjaśnia Roman Kluczyk. - Od tamtej pory nie dogadaliśmy się co do dwóch punktów przedmiotu sporu, czyli 500 zł podwyżki i wycofania się przez pracodawcę z porozumienia o godzinach nadliczbowych. Mój poprzednik podpisał z dyrektorem porozumienie o limicie 384 godzin w ciągu roku. To jest zdecydowanie za dużo. Ludzie są po prostu przemęczeni.

Miasto jest przygotowane na ten strajk. Od jutra w miejsce linii tramwajowych uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza (od godz. 4:20 do godz. 23:00) na liniach oznaczonych jako T2, T3, T4

Linia T2 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 2
pętla dworzec – Grunwaldzka – Tysiąclecia – Rycerska – Plac Słowiański – Armii Krajowej – 12 Lutego – Królewiecka – Marymoncka – Kościuszki – Królewiecka – powrót do dworca po tej samej trasie; częstotliwość ok. 25 min.

Linia T3 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 3 oraz częściowo linię nr 1
pętla Ogólna – Ogólna - Odrodzenia – Mazurska – Browarna – Robotnicza – Pocztowa – Plac Słowiański – Giermków – Hetmańska – Grota-Roweckiego – Grobla – Bema – Łęczycka –rondo Łęczycka/ Grottgera/ Rawska – powrót do Ogólnej po tej samej trasie; częstotliwość ok. 15 min.

Linia T4 – zastępująca linię tramwajową nr 4
pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Armii Krajowej - Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Druska - pętla Dębowa; częstotliwość ok. 15 min.

Autobusy na liniach zastępczych będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach autobusowych na swojej trasie. Ponadto w ciągu ul. Browarnej, Królewieckiej, Grunwaldzkiej i na ul. Marymonckiej, na wysokości przystanków tramwajowych (tam gdzie jest to tylko możliwe) zostaną ustawione tymczasowe przystanki autobusowe.

Z uwagi na brak możliwości wyposażenia wszystkich autobusów w urządzenia Systemu EKM oraz kasowniki biletów papierowych, a także przyczynę niedogodności dla pasażerów komunikacji miejskiej, w pojazdach komunikacji zastępczej nie będzie prowadzona sprzedaż biletów oraz nie będzie możliwości wnoszenia opłaty za przejazd za pomocą kasowników.

Autobusy będą oznakowane tablicami o treści „komunikacja zastępcza” oraz nazwami poszczególnych linii tymczasowych. Informujemy, że w ramach autobusowej komunikacji zastępczej pasażerów będą obsługiwały także autobusy komunikacji podmiejskiej.

K