Niedziela, 29 marca 2020. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Będzie więcej kursów autobusowych w powiecie elbląskim

2020-02-20 19:00:00 (ost. akt: 2020-02-20 13:27:03)

Autor zdjęcia: źródło: Google Maps

Droga do uruchomienia połączenia gminy Rychliki z Pasłękiem regularną linią autobusową nie była prosta. Władze gminy Rychliki działania podjęły już latem 2019 roku. Początki były co prawda trudne, ale po kilku miesiącach okazało się, że trzeba dołożyć kolejne kursy.

Przypomnijmy, władze gminy Rychliki znając już potrzeby mieszkańców już w wakacje 2019 roku starała się zapewnić transport osobom, które nie mają możliwości skorzystania z innej formy dojazdu np. do lekarza czy urzędu. Jak się dowiedzieliśmy, wójt gminy Zbigniew Lichuszewski wyszedł z inicjatywą utworzenia nowych połączeń w gminie już w trakcie kampanii wyborczej do samorządu. Wprowadził program pilotażowy, który uruchamiał cztery nowe połączenia. Celem tego przedsięwzięcia było sprawdzenie, czy rzeczywiście zapotrzebowanie na linie autobusowe jest duże.

— Jesteśmy pierwszą i jedyną gminą w powiecie elbląskim, która przeprowadziła taki program — podkreślał.

Wójt sam jeżdżąc tymi liniami, rozmawiając z pasażerami stwierdził, że jedna linia prawie w ogóle nie jest uczęszczana. Kolejnym krokiem było zamknięcie tej linii, aby nie narażać gminy na dodatkowe koszty. Testowano z kolei pozostałe trzy.

Niedługo potem doszło do spotkania samorządowców z powiatu elbląskiego. Wtedy gospodarze gmin doszło do wniosku, że uruchamianie nowych linii autobusowych mogą spowodować, że "obciążenia gmin mogą być zbyt wysokie w stosunku do zainteresowania transportem publicznym naszych mieszkańców".

Ostatecznie jednak od początku września zeszłego roku obok standardowych kursów PKS Elbląg, w miejsce zakończonego programu pilotażowego pojawiły się kursy Pasłęk - Rychliki - Pasłęk, realizowane w ramach funduszu rozwoju przewozów autobusowych dofinansowywane przez powiat elbląski, gminę Rychliki oraz uwzględniające dotację rządową. Utrzymany został piątkowy dodatkowy kurs Powodowo - Rychliki - Pasłęk.

Tymczasem minął już pierwszy miesiąc funkcjonowania przewozów na linii Pasłęk - Rychliki, a wnioski nie były zbyt optymistyczne.

— Zainteresowanie jest poniżej wcześniej założonych oczekiwań, ponieważ przez trzy tygodnie września z przewozów skorzystało zaledwie 25 pasażerów, a wpływy z biletów wyniosły 10 procent zamiast zakładanych 22 procent kosztów. Pomijając mieszkańców z miejscowości, z których do Rychlik można dojechać autobusami szkolnymi, nawet z Rychlik czy Jelonek po wakacjach jest mniej chętnych do korzystania z dojazdu do Pasłęka w godzinach, o które jeszcze rok temu tak prosili mieszkańcy — poinformowali urzędnicy z Rychlik.

Postawiło to znakiem zapytania przyszłość funkcjonowania tej linii, ponieważ "pokazuje to, że nie wystarczy uruchomić autobus, aby ludzie zaczęli nim jeździć". Postanowiono że jednak autobusy będą kursować do końca 2019 roku.

W listopadzie, na wnioski mieszkańców zmieniono godziny wyjazdu autobusu z Pasłęka. Rozpoczęcie trasy zaplanowano na godz. 13.00, a nie jak do tej pory o 12.15. Najwidoczniej był to dobry krok. Jak powiem w lutym poinformował rychlicki urząd, finalizowane są rozmowy z przewoźnikiem na temat uruchomienia dodatkowego kursu autobusów. Nowe połączenie gminne z Pasłękiem zostanie aktywowane najpóźniej w połowie marca.

Łukasz Razowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB