Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Tolkmicko „przejęło” marinę po spółce Pętla Żuławska

2020-02-27 13:00:00 (ost. akt: 2020-02-27 11:46:07)

Autor zdjęcia: UM Tolkmicko

Tolkmicki samorząd przejął bezpośrednie zarządzanie miejscową marina, którą do tej pory opiekowała się spółka Pętla Żuławska. Jak zapewniają władze gminy, port wraz z całą infrastrukturą będzie w sezonie żeglarskim funkcjonował bez zmian.

Projekt Pętli Żuławskiej zakładał stworzenie unikalnego, charakteryzującego się wysoką jakością produktu turystycznego w postaci sieci zagospodarowanych szlaków wodnych Delty Wisły i Zalewu Wiślanego. W ramach realizacji przedsięwzięcia planuje się budowę lub rozbudowę 4 portów żeglarskich, 7 przystani, 2 pomostów cumowniczych, 2 mostów zwodzonych oraz elektryfikację śluzy Gdańska Głowa. Powstała infrastruktura turystyczna i rekreacyjna służyć ma aktywnemu uprawianiu sportów wodnych oraz innym formom turystyki.

Na ten cel przeznaczono ponad 83,5 miliona złotych.

W ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” w Tolkmicku powstał port żeglarski z prawdziwego zdarzenia. Mieści się w zachodniej część portu. Jachty mogą zacumować do wygodnych pomostów. Na przystani dostępne: prąd, woda, toaleta, prysznic, stacja benzynowa 200 m.

— Obiekty przystani żeglarskiej w Tolkmicku, powstałe w ramach projektu Pętla Żuławska-rozwój turystyki wodnej, stanowią własność gminy Tolkmicko od początku swego istnienia — wyjaśnia Magdalena Dalman, burmistrz Tolkmicka. — Do zarządzania przystaniami, wybudowanymi bądź zmodernizowanymi w ramach wspomnianego projektu, powołano spółkę pod nazwą Pętla Żuławska, w której gmina Tolkmicko była wspólnikiem. Wraz z końcem trwałości projektu wspólnicy zdecydowali o rozwiązaniu spółki. Zarząd nad poszczególnymi obiektami, także nad tolkmicką przystanią, przekazany został ich właścicielom.

Jak dodała gospodyni Tolkmicka i okolic, gmina dofinansowuje funkcjonowanie przystani od początku jej istnienia.

— Przejęcie bezpośredniego zarządu nie będzie więc miało większego wpływu na finanse gminy — zapewniła Dalman. — W nadchodzącym sezonie żeglarskim marina będzie funkcjonowała jak dotychczas. Obecnie trwają procedury zmierzające do wyłonienia podmiotu zarządzającego przystanią.

Przystań żeglarska Pętli Żuławskiej w Tolkmicku zlokalizowana jest przy Nabrzeżu Południowym (pomost pływający z y-bomami) oraz częściowo przy Nabrzeżu Zachodnim, gdzie można cumować w ostateczności (jest wysokie i bardziej dostosowane do cumowania statków) - czytamy w opisie mariny na stronach nieistniejącej już spółki. Na pomostach są przyłącza prądu i wody. Część lądowa przystani to budynek bosmanatu z prysznicem i sanitariatami. Jest też stanowisko odbioru ścieków a nawet pralnia.

Łukasz Razowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB