Woda a zmiany klimatyczne

2020-03-02 13:00:00(ost. akt: 2020-03-02 11:27:33)

Autor zdjęcia: K

Dziś, 2 marca odbyło się spotkanie ekspertów XVIII Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku pn. „Europejski Zielony Ład – Woda a zmiany klimatyczne”. I to właśnie woda i problemy z nią związane były tematem tego spotkania.
- 10 lat temu tematem forum był zrównoważony rozwój obszaru południowego Bałtyku – mówiła podczas rozpoczęcia spotkania Benadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku województwa Warmińsko-Mazurskiego. - W tamtym dokumencie zaledwie dotknęliśmy kwestie ochrony środowiska. Jednak w ostatnich latach nastąpiły widoczne każdego roku tak poważne zmiany klimatyczne, że temat tegorocznego forum jest ze wszech miar aktualny. Już dzisiaj obszar Morza Bałtyckiego odczuwa skutki zmian klimatycznych. (…) Jesteśmy w stanie zatrzymać niekorzystne tendencje tylko działając wspólnie i wykorzystując najnowocześniejsze osiągnięcia nauki.

- Na tematy zmian klimatycznych rozmawiamy od dłuższego czasu, ale na tematyce wody koncentrujemy się w mniejszym stopniu niż na przykład na emisjach CO2 – informował Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa Pomorskiego. - Raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych nie pozostawia żadnych złudzeń. Sytuacja jest bardzo zła i wymaga natychmiastowych działań, bo grozi nam katastrofa klimatyczna. Ten raport mówi, że grozi nam pustynnienie, brak opadów będzie coraz większym zagrożeniem dla rolnictwa, deszcze będą coraz rzadsze, ale i coraz bardziej ulewne, co powodować będzie podtopienia.

Podczas rozpoczęcia spotkania, o Elblągu opowiedział Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Elbląg jest miastem 110-tysięcznym, który boryka się z różnymi problemami związanymi ze zmianami klimatu – opowiadał. - Z jednej strony mamy Równiny Żuławskie, z drugiej Wysoczyznę Elbląską i to powoduje również to, że jesteśmy narażeni na wiele negatywnych czynników. Elbląg jest położony przy rzece Elbląg, która posiada ujście do Zalewu Wiślanego. Rzeka Elbląg łączy się bezpośrednio z Kanałem Elbląskim. (…) Elbląg jest bardzo specyficznym miastem, dlatego, że może być piękna pogoda i słońce, a przy bardzo silnych wiatrach północnych i północno-zachodnich ogłaszamy alarm powodziowy dlatego, że mamy do czynienia z tzw. „cofką” z Zalewu Wiślanego. (…) Z drugiej strony mamy, przy zmianach klimatycznych, do czynienia z bardzo dużymi opadami, które powodują, że szczególnie z tej strony Wysoczyzny Elbląskiej napływają do Elbląga bardzo duże ilości wody, które powodują na przykład zalania. Mimo tego, że w Elblągu jest możliwość ruchu powietrza, to niestety fala upałów jest problemem. Jesteśmy jednym z 44 dużych ośrodków w Polsce, które mają duże zagrożenie, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne.

- Nasze miasto jest miastem zielonym, mamy dużo parków, jest też las Bażantarnia – opowiadał prezydent. - Od wielu lat elbląska oczyszczalnia ścieków spełnia wszelkie normy biologiczne i chemiczne. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków. (…) Elbląg ma bardzo dobrą wodę jakościowo.

Prezydent wspomniał także o pracy nad budową przekopu przez Mierzeję. - Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest szansą nie tylko dla Elbląga, ale również dla wszystkich samorządów Zalewu Wiślanego – mówił.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. S. Czachorowski #2879098 | 213.184.*.* 3 mar 2020 11:28

    Na prośbę samorządowców udostępniłem streszczenie mojego referatu: https://profesorskiegadanie.blogspot.com /2020/03/zasoby-wodne-zmiany-klimatu.htm l

    odpowiedz na ten komentarz