Do Elbląga płynie czysta i dobra jakościowo woda [ZDJĘCIA]

2020-03-12 18:59:16(ost. akt: 2020-03-12 17:59:34)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Około 20 milionów złotych pochłonęła inwestycja budowy stacji uzdatniania wody w Szopach. Jest to inwestycja na długie lata, dzięki której elblążanie mają bardzo dobrą i czystą wodę.

Stacja uzdatnia wody w Szopach zaopatruje około jedną trzecią miasta w wodę. Pozostała część pochodzi ze stacji Królewiecka i Malborska. Dziś oficjalnie stacja w Szopach (gmina Gronowo Elbląskie) została otwarta.

- Dwa lata temu w tym miejscu była łąka, a dziś jest najnowocześniejsza stacja uzdatniania wody Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – mówił Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pierwsza studnia została tu uruchomiona w 1987 roku i podawała wodę nieuzdatnioną do 1995 roku. W roku 1995 uruchomiono na tym ujęciu sześć studni ze skandynawską metodą uzdatniania wody. Ta technologia działała aż 24 lata.

- W tej chwili ujęcie składa się z dziewięciu studni – wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz. - Są to studnie, które osiągają głębokość do 150 m. Woda z tego powodu charakteryzuje się podwyższoną zawartością żelaza, manganu, amoniaku, podwyższoną mętnością i barwą i te właśnie parametry redukujemy na tej nowej stacji. Stacja składa się z budynku z halą filtrów i pomp, osadnika wód popłucznych oraz dwóch zbiorników wody czystej.

Do których rejonów Elbląga płynie woda z Szop? Woda dostaje się do sieci miejskiej od ulicy Nowodworskiej i rozpływa się do południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej części Elbląga, a poprzez dzielnicę Modrzewina dostarczana jest także do Krasnego Lasu i Próchnika.

Ta stacja zapełnia około jedną trzecią zapotrzebowania Elbląga na wodę pitną. Stacja jest bardzo nowoczesna, pracuje bez stałej obsługi, a dane procesu są rejestrowane przez czujniki i przesyłane do Elbląga, gdzie są stale monitorowane. - Stacja ta jest obiektem ekologicznym – dodaje Andrzej Kurkiewicz. - Jest ogrzewana energią pozyskaną z przepływającej wody. Jest tu pomieszczenie pompy ciepła, gdzie przebiega proces pozyskania energii z wody, więc ogrzewanie nie generuje żadnej szkodliwej emisji.

- Dzisiaj, po tej inwestycji możemy być spokojni, że potrzeby elblążan co do jakości i czystości wody pitnej są zabezpieczone – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Przed nami kolejne działania, które są już rozpoczęte, a mówię tutaj o oczyszczalni ścieków.

K