Piątek, 5 marca 2021. Imieniny Aurory, Fryderyka, Oliwii

Wzgórze Zamkowe coraz bardziej odsłonięte [ZDJĘCIA]

2020-03-18 11:00:00 (ost. akt: 2020-03-18 08:44:33)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

56 drzew zostało wyciętych ze Wzgórza Zamkowego w Pasłęku. Docelowo ma zostać usuniętych 155 drzew. Właśnie kończy się pierwszy etap prac. – Jesienią ruszamy z drugim etapem, choć, w tej chwili nie mamy co do tego pewności – mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. – Na razie bowiem nie wiemy, ile będzie nas kosztowała walka z koronawirusem


Jak opowiada burmistrze Pasłęka mieszkańcy miasta zawsze zwracali uwagę na to, żeby zmniejszyć liczbę drzew na Wzgórzu. Chcieli odsłonić i pokazać piękno zamku i jego architekturę. - Jest taka fotografia, którą się sugerowaliśmy – mówi Wiesław Śniecikowski. - Na tej fotografii z początku XX wieku jest zamek, a wzgórze zamkowe jest całe bez drzew.

Cały obszar Starego Miasta jest terenem, który podlega ochronie. Decyzje więc podejmuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Pozwolenie na wycinkę 155 drzew wydał w styczniu tego roku starosta elbląski.

- My nie wycięliśmy od razu 155 drzew – informuje burmistrz. - To jest naprawdę bardzo kosztowna inwestycja. Zaczęliśmy od 56 drzew do usunięcia i 25 drzew do pielęgnacji. Niektóre drzewa musieliśmy usunąć, ponieważ w wyniku wichur zostały przewrócone, połamane lub zniszczone, ale jest też wiele drzew, którymi po prostu wystarczy się zaopiekować.

Jak zauważa Wiesław Śniecikowski, w dokumentacji jest jasno wskazane, które wyciąć należy. - Koszt wycinki tych 56 drzew opiewał na prawie 75 tys. zł. Zadanie nie było proste, bo tam jest duży spadek, więc trzeba było zatrudnić do tego specjalistyczną firmę. Tam wszystko robione było ręcznie. Jest tak duża skarpa, że żaden sprzęt nie był w stanie tam wjechać.

Kiedy ma ruszyć kolejny etap wycinki? - Późną jesienią ogłosimy kolejny przetarg na wykonanie drugiego etap, choć co do tego pewni nie jesteśmy, bo jeszcze nie wiemy, ile będzie nas kosztowała walka z koronawirusem – dodaje burmistrz.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB