Zawsze znajdzie się sposób na poprawę nastroju

2020-03-18 19:00:00(ost. akt: 2020-03-19 09:01:43)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

– W dobie pandemii trzeba koniecznie dostarczać mózgowi pozytywnych informacji i choć przez chwilę mieć powód do uśmiechu – mówi Bogumiła Salmonowicz z elbląskiego Stowarzyszenia Alternatywni. Sprawdzamy, jak wspiera innych w czasie kryzysu.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, w której znalazł się cały świat. W Polsce zamknięte są obecnie kulturalne instytucje, które dostarczały nam codziennej dawki rozrywki i pozwalały na kontakt ze sztuką. Coraz więcej osób wychodzi z inicjatywą i pomaga innym radzić sobie w czasach, w których nasze możliwości zostały drastycznie ograniczone. Jedną z nich jest Bogumiła Salmonowicz, elbląska literatka należąca do Stowarzyszenia Alternatywni. Od poniedziałku (16.03) w ramach akcji „czytanie robi dobrze”, publikuje fragmenty książki „Listy do Tosi” na facebookowej grupie „Widzialna Ręka – Elbląg i okolice”.

– Publikuję „Listy do Tosi” za zgodą autorki. Anna Swoińska jest bydgoszczanką, ale od kilku lat należy do Alternatywnych. Przyjeżdża regularnie na Festiwal Wielorzecze, a także na niektóre nasze spotkania – mówi Bogumiła. – Książka została wydana przez nasze Stowarzyszenie w ramach cyklu Elbląg Literacki. Dla mnie „Listy do Tosi” to taki współczesny "Mały Książę", ta lektura pomoże oderwać się od kłębiących się myśli, epidemii strachu i lęku.

Lektura sprawdzi się również jako forma rozrywki dla dzieci, które najbliższe dni muszą spędzać w domowym zaciszu. – W pierwotnym zamyśle książka adresowana jest do dorosłych, aby uruchomili w sobie „perspektywę dziecka”. Myślę jednak, że zawarte w niej świetne, dowcipne, krótkie i nośne historyjki trafią do czytelników w każdym wieku, każdej płci, małych i dużych. W przypadku najmłodszych, wymaga czytania z dorosłym i ewentualnego "przegadania", komentowania – wyjaśnia Bogumiła. – Dawno nie czytałam tak świetnie napisanych tekstów, dotykających istoty dziecięcych sposobów pojmowania rzeczywistości oraz relacji z otaczającym światem, z dorosłymi i vice versa. Dzięki „Listom do Tosi” niejeden z czytelników ma szansę odkryć nową, zdumiewającą perspektywę postrzegania i analizowania wszystkiego, co się wiąże z rodzinną przestrzenią, rozciągającą się pomiędzy dziećmi i dorosłymi.

Książka zawiera 25 listów. – Niektóre króciutkie, inne troszkę dłuższe. Zamierzam je publikować albo do końca książki, albo do końca czasu zarazy – zdradza Bogumiła. – Jeśli pandemia się przedłuży, myślę o innej książce, ale na razie nie zdradzę tytułu.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

kk