środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Bezdomni i potrzebujący a koronawirus. Sytuacja w Elblągu

2020-03-20 15:00:00 (ost. akt: 2020-03-20 13:16:12)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

W naszym mieście działa wiele instytucji niosących pomoc osobom wykluczonym ze społeczeństwa. Jak na ich funkcjonowanie wpłynęła obecna sytuacja?

Stowarzyszenie Teen Challenge co piątek organizowało spotkanie dla wykluczonych na elbląskim placu dworcowym. Wspólny posiłek, modlitwa i rozmowa – tak to zwykle wyglądało. Niestety, w związku z panującą epidemią działania zostały ograniczone do niezbędnego minimum. – W ubiegły piątek spotkanie z potrzebującymi odbyło się w nieco zmienionej i bardzo skróconej formie, przy zachowaniu założonych przez władze środków ostrożności – informuje Beata Grzeszczuk. – Wszyscy usługujący zostali zaopatrzeni w rękawiczki, przyjmujący posiłek mieli dezynfekowane dłonie. Każdy podchodził po zupę osobno z zachowaniem dużej odległości. Nie było też rozmów… Tak też będzie dzisiaj. Mając na uwadze obecną sytuację, a jednocześnie kierując się chrześcijańska miłością, szczególnie w tym trudnym czasie, nie możemy zapomnieć o najbardziej potrzebujących – przypomina. – W ten piątek wolontariusze Teen Challenge będą na placu dworcowym ze słowem nadziei i posiłkiem. Spotkanie będzie jednak skrócone, potrwa około 30 minut. Tak, aby każdy mógł otrzymać strawę i spokojnie zjeść. Usługiwać będą mężczyźni ze szczególną dbałością o zachowanie środków ostrożności i higieny. Kobiety wolontariuszki pozostaną w swoich domach. Ufamy, że ta trudna sytuacja niebawem się zmieni i wszystko wróci do normy. Modlimy się o mieszkańców naszego miasta i rządzących, wierząc, że Bóg w szczególny sposób osłoni nas i zachowa przed koronawirusem.

Gorący posiłek był zwykle wydawany w elbląskiej Parafii Św. Rodziny przy Alei Odrodzenia. Niestety, działania te, w związku z panującym zagrożeniem, zostały zawieszone. Nie funkcjonuje Pogotowie Socjalne na Królewieckiej. – Na dzień dzisiejszy mamy obiekt zamknięty. Policja przejęła przyjmowanie osób nietrzeźwych, ale w każdej chwili może się to zmienić.

– Nie poddajemy się – informuje elbląski Caritas. Gorące posiłki są nadal wydawane. – Oczywiście inaczej, nie ma możliwości wejścia do środka. Potrzebujący dostają posiłek, bezpiecznie, w pojemnikach. Nie zawiesiliśmy działalności, Caritas Polska myśli nawet o jej rozszerzeniu.

Jak wygląda obecnie funkcjonowanie Domu dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta, w którym przebywa obecnie około 100 osób? – Placówka jest zamknięta, ale nie mogę zabronić jej podopiecznym bezwzględnego wyjścia. 90 procent pacjentów posłuchało jednak naszych rad – mówi Artur Dąbrowski, kierownik placówki. – Wychodzą tylko ci, którzy muszą pilnie coś załatwić lub dostać się do pracy – dodaje. Bezdomni mogą zgłaszać się do schroniska, noclegownia i ogrzewalnia również działają. Kiedy potrzebującego przywozi pogotowie, weryfikowany jest jego stan zdrowia. Placówka zachowuje wszelkie procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i podopiecznym.

kk


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mala #2890703 | 178.235.*.* 21 mar 2020 01:12

    Strasznie mi przykro, że nie działa stołówka przy Odrodzenia, niestety z wiadomych przyczyn, siła wyższa. Ze stołówki korzystali nie tylko bezdomni, ale również osoby starsze i samotne. Mam nadzieję, że w niedługim czasie wszystko wróci do normy :(

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz