Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Sam na sam ze swoim dzieckiem [ROZMOWA]

2020-03-25 14:20:00 (ost. akt: 2020-03-25 13:59:51)
Aleksandra Grajewska z synem Piotrusiem pokazują w swoich filmach, jak się ze sobą nie nudzić

Aleksandra Grajewska z synem Piotrusiem pokazują w swoich filmach, jak się ze sobą nie nudzić

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Dziecko tęskni za spotkaniami z rówieśnikami, ale musimy sobie jakoś z tym poradzić – mówi Aleksandra Grajewska, absolwentka pedagogiki i animatorka. Od kilku dni nagrywa wspólnie z dzieckiem filmy, które pokazują, jak się razem bawią.

— Dlaczego zajęłaś się tą profesją?
— Jako nastolatka organizowałam zbiórki harcerskie. Właściciel jednej z elbląskich firm eventowych obserwował, jak prowadzę zajęcia z dziećmi. Pewnego dnia zaproponował mi pracę przy prowadzeniu dużej imprezy firmowej dla dzieci. Od tamtej pory pokochałam animację, szczególnie, gdy bierze w nich udział dużo osób. W grupie jest łatwiej, bo można wykorzystać do zabawy elementy współpracy, rywalizacji. Bardzo ważna jest interakcja między uczestnikami.

— Jak mówisz, prościej jest tworzyć zabawy dla grup dzieci, ale czy rodzice jedynaków również dadzą radę zapewnić im rozrywkę w domowych warunkach?
— Sama jestem mamą jedynaka — 7 letniego Piotrusia. Dziecko tęskni za spotkaniami z rówieśnikami, ale musimy sobie jakoś z tym poradzić. Polecam zabawy z naszego dzieciństwa. Dawniej nie było komputerów i smartfonów, a maluchy świetnie sobie radziły. Można zagrać z dzieckiem w statki, kółko i krzyżyk, kalambury, kapsle, chińczyka, wspólnie budować z klocków. To są proste zabawy, ale podobają się wszystkim. Warto też zaangażować najmłodszych do wspólnych prac domowych: gotowania, sprzątania...
Maluchom polecam zabawy sensoryczne — przesypywanie kaszy, ryżu lub makaronu, zabawę jadalnymi masami plastycznymi, masażyki z wierszykami, zabawy paluszkowe, takie jak „idzie rak, nieborak”, „sroczka kaszkę warzyła”, czy „idzie kominiarz”.

— Jak najlepiej spożytkować ten wspólnie spędzony z dzieckiem w domu czas? Postawić na edukację, zabawę, czy może da się to jakoś połączyć?
— Każda zabawa uczy czegoś nowego. Swobodne aktywności wspierają rozwój intelektualny, motoryczny, rozwój mowy. Pomagają uczyć się zachowania w różnych sytuacjach społecznych, są sposobem na nawiązanie relacji z innymi oraz umożliwiają wyrażenie uczuć.

— Jak zapewnić dziecku odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w domowych warunkach?
— Dobrym pomysłem będą zabawy taneczne, swobodne improwizacje przy muzyce. Można skorzystać z filmów w intrenecie, gdzie instruktorzy pokazują proste choreografie. Sprawdzi się również budowanie torów przeszkód, rzuty do celu (można zachęcić dzieci do sprzątania i celowania zabawkami do pojemników), bitwa na poduszki lub kulki z gazet, przechodzenie przez „pajęczynę” zrobioną ze sznurków, chodzenie po równoważni (koc lub sznurek położony na ziemi). Nam dawka ruchu również się przyda, więc możemy wspólnie z dziećmi wykonywać proste ćwiczenia fizyczne: przysiady, pajacyki, skłony.

— A co jeśli nie tylko nas, ale i nasze dzieci dopada kryzys i frustracja związane z przymusem zostania w domu? Czy można temu zapobiec? Jeżeli nie, to jak poprawić dzieciom humor, odwrócić ich uwagę od negatywnych myśli?
— Warto skupić się na tym, co zawsze chcieliśmy zrobić, a nie mieliśmy na to czasu. Usiądźmy wspólnie z dzieckiem i wypiszmy wszystkie pomysły. Zastanówmy się, co zrobić, żeby być o krok bliżej do ich spełnienia. Może marzy nam się daleka podróż, ale nie znamy języka? Zawsze chcieliśmy zdrowo się odżywiać, ale nie mieliśmy czasu, żeby gotować? Marzymy o pięknej sylwetce, ale nie możemy zmotywować się do ćwiczeń?
Bardzo mi się podoba to, że wielu specjalistów chętnie dzieli się teraz swoją wiedzą. W internecie jest mnóstwo darmowych kursów i poradników, z których warto skorzystać. Moim marzeniem było założenie videobloga. Od kilku dni nagrywam wspólnie z dzieckiem filmy, które pokazują, jak się razem bawimy. Zapraszam na zabawy.wszystkogra.org.pl. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Życzę wszystkim powodzenia w spełnianiu marzeń!


Warto śledzić też Wszystko GRA tutaj!

Kamila Kornacka


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB