10 rzeczy, których nie wiesz o... szpinaku!

2020-03-26 17:00:00(ost. akt: 2020-03-26 13:28:58)

Autor zdjęcia: pixabay

26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Nie każdy za nim przepada, ale bezsprzecznie jest on nieocenionym źródłem żelaza, witamin i minerałów, które wspierają nasz organizm. Czego jeszcze nie wiesz o przysmaku Popeye'a?
1. Zawiera bardzo dużo wolnego kwasu foliowego. Kwas ten nie tylko wspomaga układ trawienny, ale pozwala też lepiej wykorzystać substancje białkowe zawarte w pożywieniu. Odczuwasz pieczenie języka? To jeden z pierwszych objawów niedoboru kwasu foliowego.

2. Był pierwszym sprzedawanym mrożonym warzywem. 6 marca 1930 firma Birds Eye wysłała nowy produkt na rynek testowy do Spriengfield w Massachusetts, był nim właśnie mrożony szpinak. Pięć miesięcy później firma opatentowała swoją metodę zamrażania i wkrótce 18 sklepów wprowadziło do sprzedaży m.in. mrożony szpinak, groszek, maliny i wiśnie. Mrożonki zyskały popularność w czasie II wojny światowej. Mężczyźni przebywali wówczas za granicą, a kobiety pracowały poza domem. W celu zapewnienia rodzinie szybkich, ale pożywnych posiłków amerykańskie gospodynie zaczęły chętniej sięgać po mrożonki.

3. Pochodzi z terenów dzisiejszego Iranu. Do Chin dotarł około 600 roku n.e., stamtąd do Korei i Japonii w XIV i XVII wieku. W XI został sprowadzony do Hiszpanii, ale uprawy na większą skalę rozpoczęły się w Europie dopiero w XVIII wieku.

Obrazek w tresci

4. Kwaskowaty posmak zawdzięcza obecności kwasu szczawiowego. Ten, spożywany w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy dla człowieka. Powinny go jednak unikać osoby chorujące na kamice nerkowe: szczawianowo-wapniową oraz fosforanowo-wapniową.

5. Szpinak zawiera roślinną sekretynę. To głównie dlatego uważany jest za roślinę leczniczą. Sekretyna to jeden z hormonów tkankowych wydzielanych przez błonę śluzową jelit, który odpowiedzialny jest za sterowanie procesem trawienia. Szpinak, dzięki zawartej w nim roślinnej sekretynie, pobudza wydzielanie soku trzustkowego i wspiera prawidłowe przetwarzanie pożywienia.

6. W 91 procentach składa się z wody. Na pierwszym miejscu pod względem zawartości wody plasuje się ogórek – zawiera jej aż 97 procent. Szpinak nie wypada jednak w tym rankingu o wiele gorzej!

7. Farba ze szpinaku? Średniowiecznym artystom zdarzało się wydobywać zielony pigment ze szpinaku, aby używać go jako tuszu lub farby. Jeżeli chcesz stworzyć naturalną zieloną farbę do zabawy dla dzieci, zmieszaj wodę, mąkę i sok ze szpinaku.

Obrazek w tresci

8. Zjedz go szybko! Przechowywany w lodówce szpinak traci połowę swoich wartości odżywczych już po 8 dniach od jego zebrania.

9. Szpinak pomaga w diecie. Zawarte w nim tylakoidy sprzyjają wydzielaniu hormonów sytości! Te natomiast spowalniają procesy trawienia tłuszczu, dzięki czemu zmniejszone zostaje uczucie głodu. Jeżeli zależy ci na wąskiej talii, jedz więcej szpinaku!

10. Nie tylko do jedzenia! Chcesz, by skóra twojej twarzy była odżywiona i pełna energii? Wypróbuj domową maseczkę ze szpinaku! Zmiksuj świeże liście i dodaj do nich po łyżeczce miodu, oliwy z oliwek i cytryny. Nałóż na 15-20 minut na twarz, a po upływie tego czasu, zmyj miksturę ciepłą wodą.

oprac. kk