Niedziela, 7 czerwca 2020. Imieniny Ariadny, Jarosława, Roberta

Wspólnie pomóżmy seniorom przetrwać ten trudny czas

2020-04-07 17:00:00 (ost. akt: 2020-04-07 15:59:56)

Autor zdjęcia: pixabay

Poniżej przekazujemy wspólny apel Miejskiego Rzecznika Konsumentów oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu, którego wolontariusze pomagają elbląskim seniorom w codziennych zakupach.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, w którym walka z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 zdominowała niemalże wszystkie aspekty naszego życia, musimy wykazać się wyjątkową odpowiedzialnością oraz troską o osoby najbardziej narażone na poważne skutki zachorowania.

W grupie najwyższego ryzyka znajdują się głównie seniorzy. Niedawno otrzymali oni szczególne uprawnienia w postaci możliwości wykonywania zakupów w godzinach od 10:00 do 12:00 pod nieobecność innych grup wiekowych na terenie sklepu. Jednakże nie jest to rozwiązanie, które skutecznie eliminuje niebezpieczeństwo kontaktu seniora z wirusem. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie warunków, w których osoby te mogłyby pozostać w domach.

Wśród seniorów jest wiele osób, które ze względu na niepełnosprawność, bądź inne dolegliwości, nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów. Wielu spośród nich nie posiada osób bliskich, które mogłyby im w tych czynnościach pomóc.

W celu zapewnienia pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, lub z innych względów wymagającym wsparcia, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, przy wsparciu samorządu, realizuje akcję pomocową. Akcja ta skierowana jest do mieszkańców Elbląga którzy ze względu na sytuację życiową potrzebują pomocy i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, m.in. w zapewnieniu dostępu do podstawowych artykułów.

W związku z powyższym Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu zwraca się z apelem, zarówno do przedsiębiorców, jak i elbląskich konsumentów o umożliwienie Wolontariuszom Regionalnego Centrum Wolontariatu dokonywania zakupów poza kolejnością. Każdy z nich nosi przy sobie identyfikator, więc nie trudno będzie ich rozpoznać.

Przepuszczając Wolontariusza w kolejce pomagasz temu, dla kogo robi on zakupy. Ofiarowujesz swoje pięć minut osobie, która nie może wyjść z domu. Stajesz się częścią społeczności, która dba o swoich członków i być może kiedyś, ta społeczność odwdzięczy się tym samym.

Mamy nadzieję, że w obecnej wyjątkowej i trudnej sytuacji, wszyscy kierować będziemy się zdrowym rozsądkiem i z poczuciem społecznej odpowiedzialności brać będziemy na siebie ciężar pewnych wyrzeczeń dla dobra ogółu.

Dla Seniorów przed Świętami

Do elbląskich seniorów, którzy w te święta szczególnie liczą na pomoc, trafi 200 paczek od Prezydenta Elbląga.

Osoby, które otrzymają wsparcie, to mieszkańcy powyżej 70 roku życia, często samotni i schorowani. Nie zapomniano również o najstarszych elbląskich seniorach – stulatkach (w tej grupie jest 16 osób). Najbardziej potrzebujących pomocy rozpoznał i wskazał elbląski MOPS.

W paczkach świątecznych seniorzy znajdą m.in. słodycze, wędliny, kawę, herbatę oraz sok. Do powyższych produktów dołączono również tradycyjną świąteczną babkę, zajączka i baranka.

Paczki dostarczane będą od dziś do czwartku przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu oraz żołnierzy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie.

http://m.wm.pl/2020/04/orig/p4070012-621244.jpg

- Pamiętamy w tym czasie o bliskich, z którymi nie możemy się teraz spotkać, pamiętamy także o seniorach, do których kierujemy tę świąteczną paczkę. Choć z konieczności mieszkańcy muszą być od siebie oddaleni wierzę, że mimo to, jako elblążanie, tworzymy wspólnotę, niesiemy sobie wzajemną pomoc, wspieramy się. Dowodów tej wzajemnej życzliwości jest w ostatnim czasie naprawdę dużo. Takie piękne postawy dają nam siłę i nadzieję na pokonanie trudności.

Drodzy Seniorzy.
Życzę Państwu dużo tak potrzebnego nam wszystkim zdrowia, nadziei, którą niosą nadchodzące Święta i sił w codziennych zmaganiach. Życzę też Państwu jak najwięcej życzliwości ze strony Waszych rodzin, bliskich i tych, którzy Was w tej trudnej sytuacji wspierają – napisał w liście, który przekazywany jest wraz z paczką Witold Wróblewski prezydent Elbląga

http://m.wm.pl/2020/04/orig/411510a-621245.jpg


UM Elbląg


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB