Powiększenie rezerwatu "Pióropusznikowy Jar"

2020-04-09 16:00:00(ost. akt: 2020-04-09 15:42:40)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Sposób zrównoważonego gospodarowania lasami i stosowane przez leśników metody, polegające między innymi na przywracaniu naturalnego składu gatunków drzew, dopasowanych do rodzaju gleby, jej uwilgotnienia i położenia terenu,daje dobre efekty.
Część lasów Nadleśnictwa Elbląg dotychczas użytkowanych jako drzewostany gospodarcze, przemianowane zostały na rezerwat. Pozytywna współpraca pomiędzy instytucjami: Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Elbląg, zajmującymi się między innymi ochroną przyrody, zaowocowała powiększeniem rezerwatu przyrody „Pióropusznikowy Jar”.

Głównym celem ochrony tego rezerwatu jest zachowanie fragmentów lasów liściastych ze stanowiskami paproci pióropusznika strusiego (Matteucciastruthiopteris L.). W wyniku szczegółowych badań (zleconych przez RDOŚ w 2011 r.)przeprowadzonych w rezerwacie i jego sąsiedztwie stwierdzono, że większa część populacji chronionego w rezerwacie, gatunku paproci znajduje się poza jego granicami. Z łącznej liczby zinwentaryzowanych 333 stanowisk (23 456 osobników) aż 308 znajdowało się w lasach gospodarczych Nadleśnictwa Elbląg. Jednocześnie jak wynika z przeprowadzonych badań, wśród osobnikówz liśćmi zarodnionośnymi aż 93%znajdował się także na gruntach zagospodarowanych przez leśników. W związku z powyższympowierzchniarezerwatu została powiększona o 81,18 ha, z 37.78 ha do 118,96 ha aktualnie. Tereny objęte rezerwatem to lasy biegnące wzdłuż cieku wodnego „Lisi Parów”, o mocno zróżnicowanej rzeźbie terenu, z ponad 180 gatunkami roślin naczyniowych,w tym 7 gatunkami chronionymioraz różnymi zespołami leśnymi takimi jak łęgi, grądy czy buczyny.

Obrazek w tresci

Dzięki wypracowanym przez naukowców i praktyków metodom gospodarowania lasem,na co dzień stosowanych w Lasach Państwowych,możliwe było przekazaniedo rezerwatu części lasów gospodarczych o charakterze zbliżonym do lasu naturalnego.Warunki panujące w przekazanych lasach gospodarczych przyczyniły się do rozwoju i wzmocnienia populacji cennego przyrodniczo gatunku, dla którego ochrony powołano rezerwat.

Nadleśnictwo Elbląg



Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur