Piątek, 26 lutego 2021. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Elbląskie przedszkola będą zamknięte 6 maja?

2020-05-04 16:00:03 (ost. akt: 2020-05-12 08:21:33)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Dużą ulgę przyniosła wiadomość o otwarciu przedszkoli rodzicom, którzy z powodu ich zamknięcia mieli ogromny problem z utrzymaniem stanowisk pracy. Najprawdopodobniej jednak była to radość przedwczesna. – Mam wiele obaw, jeśli chodzi o otwarcie przedszkoli 6 maja – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Codziennie monitorujemy sytuacje w naszym mieście – mówił prezydent. - Sytuacja jest stabilna, nie przybywa nam osób zarażonych. Chciałbym, aby ta tendencja się utrzymała. Zdaję sobie sprawę z tego, że powrót do żłobków i przedszkoli jest niezwykle ważny. Mamy sytuację stabilną i chciałbym ją utrzymać. Bardzo mi też zależy, żeby w wyniku wprowadzonych działań nie doszło do zwiększenia zachorowań.

W związku z tym najprawdopodobniej elbląskie żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte 6 maja. - Chcielibyśmy, żeby nasze placówki były od 6 maja otwarte, ale myślę, że jest to niemożliwe. Dla nas sprawą priorytetową jest zapewnienie bezpieczeństwa pracującym nauczycielom i dzieciom, a w tej kwestii są jeszcze niedociągnięcia.

Co trzeba zrobić, żeby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do przedszkoli? - Myślę, że konieczne jest określenie jednoznacznych kryteriów przyjęcia dzieci, jak i organizacji pracy w placówce, a tego na razie nie ma – dodaje Witold Wróblewski. - Zdaję sobie sprawę, że wielu rodziców oczekuje na to, żeby przedszkola zaczęły funkcjonować. Analizujemy i przygotowujemy się do jak najszybszego uruchomienia tych placówek, ale jeśli chodzi o otwarcie tych instytucji 6 maja, mam nadal wiele obaw.

Zdania wśród rodziców także są podzielone. – Oboje z mężem pracujemy – mówi mama 5-letniej Julii. – Kolejne tygodnie brania opieki na córkę są dla nas bardzo ciężkie. Jula jak tylko będzie mogła, to wróci do przedszkola. – Alicja również wróci do przedszkola – opowiada kolejna mama. – Patrząc na to jak wirus rozwija się w naszym regionie, to raczej nie ma się czego obawiać. My staramy się żyć normalnie i nie popadamy w paranoję. Po drugie Alicja bardzo tęskni za przedszkolem.

- Ja czekam na informacje jak będzie zorganizowany powrót do przedszkola, jakie będą zasady – wyjaśnia pani Karolina. – Mam możliwość zapewnienia opieki dzieciom jeszcze trochę. Dzieciaki tęsknią za przedszkolem, kolegami, koleżankami i też czekamy na otwarcie placówki. Jednak jak czytam, jak mają wyglądać realia w przedszkolach, brak kontaktu fizycznego z panią, brak zajęć dydaktycznych czy brak możliwości wyjścia na plac zabaw, to bardzo się nad tym zastanawiam. Czekam na wytyczne z naszych przedszkoli i wtedy podejmę decyzję.

Są wśród rodziców również głosy przeciwne puszczaniu dzieci już do końca tego roku szkolnego. – Tak, sytuacja do łatwych nie należy, ale szczerze mówiąc wole zostawić dziecko w domu, bo wirus nadal panuje – mówi mama 5-letniego Leona. - Sytuacja jest w miarę opanowana, ale czy to nie dlatego właśnie, że się izolujemy?

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ww #2915975 | 83.9.*.* 5 maj 2020 08:51

  Nie otwiera przedszkoli, bo wykonuje polecenia swoich kolegów z PSL PO i Lewicy. Dla niego ważniejsze partyjne poparcie niż dobro mieszkańców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wwww #2915901 | 109.241.*.* 5 maj 2020 00:16

  Brawo panie prezydencie ,słuszna decyzja.Zamykano żłobki,przedszkola i szkoły jak liczba zachorowań była minimalna teraz jest duuużo większa i chcą otwierać ?!wiec po co było zamykać?!jak rząd zamknął to niech teraz otworzy a nie zrzuca na samorządy .Te wszystkie wytyczne dotyczące otworzenia żłobków i przedszkoli napewno wymyśliła osoba która w życiu nie pracowała w tym zawodzie!!!!zycze powodzenia opiekunka,nauczycielom oby jak najpóźniej doszło to otworzenia tych placówek!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ono #2915787 | 109.241.*.* 4 maj 2020 19:23

  ...pan prezydent czeka na wytyczne rządzącej partii bo sam na wszystko jest na nie...bądź pan mężczyzną i podejmij pan decyzję a nie czekaj pan na pisowskie wytyczne...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. www #2915688 | 83.9.*.* 4 maj 2020 16:41

  Ponieważ zagrożenie w powiecie jest znikome, to prezydent byłby w porządku, jeśli umożliwiłby oddanie dzieci do przeszkoli dla rodziców, którym taka pomoc jest niezbędna. Wystarczy tylko określić kilka prostych zasad.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz