Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Senator Wcisła: Wzywam rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej!

2020-05-06 20:00:00 (ost. akt: 2020-05-06 17:59:30)

Autor zdjęcia: archiwum GO

W Polsce trwa stan nadzwyczajny, tylko nie jest on nazwany. Wprowadźmy stan klęski żywiołowej i skoncentrujemy wreszcie wszystkie siły polityczne, administracji państwowej i samorządowej – ponad podziałami – na walce z epidemią COVID-19 — mówi Jerzy Wcisła, senator z Elbląga.

Dzisiaj (6 maja) na X posiedzeniu Senatu RP elbląski senator Jerzy Wcisła przedstawił projekt uchwały o stanie klęski żywiołowej. Uchwała wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia ww. stanu na całym terytorium Państwa Polskiego.

— Ograniczane są prawa człowieka, wolności osobistych, robi się to często rozporządzeniami ministra lub Rady Ministrów, a więc wbrew przepisom Konstytucji RP — argumentuje senator Jerzy Wcisła.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli również na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich. Z kolei unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego będzie miało niekorzystny wpływ na finanse państwa.

— W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, to powoduje, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa — wyjaśnia senator Wcisła. — Z kolei w przypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej zakres takich roszczeń byłby ograniczany, a ich wysokość miarkowana na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

W Polsce od 20 marca trwa stan epidemii. Obecnie liczba zakażonych wynosi ok. 14 tysięcy, a liczba zmarłych na COVID-19 ok. 700 osób. Te liczby codziennie się zwiększają.

informacja nadesłana


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (6 maja) wydaniu m.in.


Pandemia zabiera Polakom pracę
Czy wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych? Prawdopodobnie tak, zgodnie z tym, co mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Zasiłek miałby wzrosnąć o ponad połowę, do 1300 zł brutto. Być może pojawi się też dodatek solidarnościowy.

Michał Piotr Wypij (politolog) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 20
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Porozumienie Gowina
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynPolityczne szachy mają granice
Czy posłowie Porozumienia poprą ustawę o korespondencyjnym wyborze prezydenta? Jakie mogą być skutki takiej decyzji: rozpad koalicji, dymisje w rządzie? O tym rozmawiamy z Michałem Wypijem, olsztyńskim posłem Porozumienia.

Działkowcy zapłacą więcej za wodę
To wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uznał, że działkowcy, to nie... rolnicy. Wyższe opłaty za wodę to pokłosie suszy, która zmusza do oszczędzania wody na wszelkie możliwe sposoby.Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. "Wzywam rząd do wprowadzenia" #2919057 | 188.146.*.* 11 maj 2020 14:22

  wzywaj rząd, twoja sprawa. Wątpię, czy Cię posłucha......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Była zwolenniczka PO-KO #2917738 | 83.6.*.* 8 maj 2020 05:08

  POwiem krótko.Wcisła nie wpisuj siłę w retorykę durnie ze swojego ugruPOwania gdzie dureń zaprzańcem POgania

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. w #2917636 | 83.9.*.* 7 maj 2020 21:02

  Ostatnie uchwały Sejmu i Senatu wyraźnie wskazują, że Senat nie jest do niczego potrzebny w Polsce. Niepotrzebne wydawanie pieniędzy na jego utrzymanie. Powinien zostać zlikwidowany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. alek #2917621 | 79.163.*.* 7 maj 2020 20:45

  Wzywam Wcisłę do dymisl

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. :( #2917404 | 176.221.*.* 7 maj 2020 14:21

  Rząd to dno a opozycja muł. Polski świat elit.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)