Uważajmy na kleszcze!
2020-05-12 14:00:00(ost. akt: 2020-05-12 15:24:15)
Ich ukłucie nie boli, a choroby, które przenoszą są bardzo groźne. Kleszcze mogą spowodować boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby się przed nimi chronić. O tym jaka jest obecnie sytuacja w naszym regionie opowiedział Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
- Kleszczy nam nie brakuje, ale w związku z zagrożeniem zakażeniem i ograniczeniami, które temu towarzyszą, myślę, że przynajmniej przez jakiś czas infekcji będzie mniej. Będzie tak dlatego, że zdecydowanie mniej osób spędza w środowisku występowania kleszczy. – informuje Marek Jarosz. – Co będzie później? W związku z luzowaniem obostrzeń myślę, że będziemy odreagowywać to przebywanie w domu na zasadzie zachłystywania się naturą, zielenią. Nasza psychika nie jest przecież dostosowana do tak długiej izolacji Może to spowodować dużo więcej przypadków występowania kleszczy na ludziach. Zagrożenie tylko dlatego się zmniejszyło, że przestaliśmy tak intensywnie penetrować naturalne środowiska kleszczy.
- Jeżeli zdecydujemy się pójść na przykład do lasu, to musimy pamiętać o odpowiednim ubraniu i repelentach, czyli środkach odstraszających – radzi dyrektor elbląskiego sanepidu. - Odzież powinna mieć długie nogawki i rękawy, pamiętajmy również o czymś na głowę. Po powrocie do domu trzeba dokładnie wytrzepać odzież, obejrzeć siebie i najbliższych, żeby sprawdzić, czy jakiś pasażer się nam na gapę nie przyczepił do skóry.
- Pamiętajmy o tym, aby dokładnie obejrzeć ciało szczególnie na linii włosów za uszami, pod pachami i w pachwinach, w zgięciu kolan łokci i w okolicach ścięgna Achillesa – dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - To miejsca w których kleszcze najczęściej się wczepiają w ciało.
Również Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed kleszczami, które są już aktywne. „Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza.
Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.
W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!
Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.” – czytamy w komunikacie GIS.
na
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Asd #2919676 | 5.173.*.* 12 maj 2020 21:04
Kleszcze przyciągają obecne smartfony. Promieniowanie elektromagnetyczne sprawia ze przyciągamy je do siebie. http://naukawpolsce.pap.pl/aktu alnosci/news%2C81883%2Cpromieniowanie-ty powe-dla-smartfonow-moze-przyciagac-kles zcze.html
odpowiedz na ten komentarz