Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Pomagają nie tylko w czasie pandemii [ZDJĘCIA]

2020-05-22 13:00:00 (ost. akt: 2020-05-22 09:30:58)

Autor zdjęcia: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej

Funkcjonariusze Służby Więziennej w odpowiedzi na apel Ministra Sprawiedliwości i włączyli się w akcję #Resort Sprawiedliwości Pomaga, ale trzeba pamiętać, że wielu z nich od lat charytatywnie udziela się na rzecz potrzebujących.

Praca z osobami pozbawionymi wolności do łatwych nie należy, jednak są ludzie, którzy w czasie wolnym od służby, jako wolontariusze dalej służą – „bo tak trzeba”. W okręgu gdańskim wielu funkcjonariuszy w różny sposób stara się pomagać. Niektórzy oddają krew i są dawcami komórek macierzystych, inni są wolontariuszami w hospicjach, czy domach dziecka a jeszcze inni starają się robić coś dobrego w swoim najbliższym otoczeniu. Najczęściej o nas nie słychać, bo też nie wszyscy chcą aby o nich mówiono, ale warto mówić o dobrych rzeczach. Najdłuższy staż w pomaganiu na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża ma st. sierż. sztab. Jarosław Wodziński, który od 28 lat udziela się w malborskim oddziale i obecnie pełni funkcję wiceprezesa RO PCK w Malborku. Ponad 16 lat związany z tym oddziałem jest chor. Adam Trzciński. Jest kilku emerytowanych funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy także wspomagają lokalną społeczność a ponad 10 funkcjonariuszy obecnie pełniących służbę w ZK Malbork, ZK Sztum i AŚ Gdańsk czynnie angażuje się w wydawanie żywności osobom najbardziej potrzebującym.


Jak skromnie mówi Jarosław Wodziński funkcjonariusz Zakładu Karnego w Malborku i Wiceprezes Oddziału Regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku: „widzę ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, dlatego to robimy”

Funkcjonariusze Służby Więziennej współpracujący z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz zrzeszeni w klubach HDK od 2014 roku pomagają udzielając wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

W 2014 i 2015 roku wydali żywność dla około 500 osób rocznie z terenu miasta Malborka. W ciągu roku wydano łącznie około 22 ton żywności.

W 2016 i 2017 roku do wydawanej żywności mieszkańcom Malborka dołączył powiat sztumski, gdzie łącznie dla ok. 1800 osób wydano prawie 88 ton żywności.

W 2018 roku do obsługiwanych powiatów malborskiego i sztumskiego dołączyły Lichnowy (300 osób) oraz Gdańsk i okolice (ok. 6000 osób) – to wtedy do funkcjonariuszy z Zakładów Karnych w Malborku i Sztumie jako wolontariusze dołączyli koledzy z Aresztu Śledczego w Gdańsku. Łącznie w 2018 roku wydano prawie 400 ton żywności. „Ten rok był najtrudniejszy, ale daliśmy radę” mówi Jarosław Wodziński, główny koordynator akcji i wiceprezes Oddziału Regionalnego PCK W Malborku.

Program zawsze rozpoczyna się we wrześniu danego roku i kończy około czerwca, lipca następnego. Żywność wydawana jest 3 razy w miesiącu. Obecnie pomoc żywnościowa ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) 2019 będzie przeznaczona dla mieszkańców Malborka (ok. 600 osób)

Obecna sytuacja w kraju związana z epidemią Covid-19 wymagała jeszcze większej współpracy. Osobom potrzebującym pomocy żywnościowej żywność jest dowożona z pomocą Malborskiego Centrum Wolontariatu.

W dniach 23-25.05.2020 r. z zachowaniem wszelkich środków ostrożności planowane jest kolejne wydawanie żywności w magazynie PCK Malbork ul. Słowackiego 64

Funkcjonariusze Służby Więziennej zrzeszeni w Polskim Czerwonym Krzyżu planują także przekazanie do DPS środków czystości a dla ratowników medycznych z Malborka, Sztumu i Nowego Dworu Gdańskiego środków higieny osobistej.

Kilka informacji:

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Paczki, posiłki i działania towarzyszące

Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.

Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej
i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

- 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 701 zł).

- 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 528 zł).

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do właściwego ze względu
na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej (OPS) lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

Osoby potrzebujące otrzymują artykuły: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej. Osoby potrzebujące mogą także skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i włączenia społecznego.

Głównym celem programu jest udzielenie wsparcia osobom potrzebującym poprzez cykliczne przekazywanie paczek żywnościowych oraz umożliwienie udziału w warsztatach kulinarno – żywieniowych oraz edukacyjnych dotyczących wzmocnienia samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

W okresie realizacji Podprogramu 2019 zaplanowano wydawanie następujących produktów żywnościowych: artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki, powidła śliwkowe, sok jabłkowy), artykuły skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż, kasza gryczana, herbatniki maślane), artykuły mleczne (mleko UHT, ser), artykuły mięsne i rybne (szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, filet z makreli), cukier biały, tłuszcze – olej rzepakowy, dania główne (gołąbki w sosie pomidorowym).

Warunkiem skorzystania z pomocy żywnościowej w ramach Podprogramu 2019 jest otrzymanie skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, które wydawane jest na podstawie oświadczenia o dochodach z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2924456 | 82.102.*.* 23 maj 2020 00:03

    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób tak trudno jest uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz