Miasto może zwolnić z płacenia czynszu

2020-05-29 18:00:00(ost. akt: 2020-05-29 12:27:23)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Elbląski samorząd stworzył pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z panującą epidemią. Jednym z punktów pakietu jest ulga w czynszu za lokale należące do miasta. Czy przedsiębiorcy zgłaszają chęć korzystania z tej ulgi?
Pakiet pomocowy umożliwia ubieganie się o uzyskanie ulg w czynszu w związku z wynajmowaniem lokalu użytkowego oraz dzierżawą gruntu należącego do miasta.

Przedsiębiorcy mogą się starać o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności. Ulgi podatkowe dotyczą należności powstałej po 1 kwietnia 2020r.

- Do tej pory z tej możliwości starało się skorzystać 58 firm – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Tyle bowiem wniosków wpłynęło do Urzędu Miasta. Z tego 42 wnioski przesłano na odpowiednim formularzu, natomiast pozostałe 16 wpłynęły w formie pisma. Tych przedsiębiorców poprosiliśmy o wypełnienie odpowiedniego formularza.

Jak się okazuje, z 42 wniosków, które zostały zgłoszone na odpowiednim formularzu, 14 trzeba poprawić, 5 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a pozostałe są w trakcie weryfikacji.

Poza ulgą w czynszu, przedsiębiorcy mogą również skorzystać z przesunięcia terminu wnoszenia opłat, ulg w spłacie podatku od nieruchomości, obniżenia czynszu dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w pawilonach na Targowisku Miejskim, zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz niskoprocentowej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Dodatkowo w ramach pomocy w czasie epidemii elbląskim przedsiębiorcom z branży restauracyjnej, prezydent Elbląga podjął decyzję o obniżeniu opłat za zajęcie pasa drogowego na potrzeby organizacji ogródków sezonowych przed lokalami gastronomicznymi.

W sytuacji zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi konieczne jest zachowanie bezpiecznych odstępów między osobami korzystającymi z ogródków sezonowych przed lokalami gastronomicznymi. Oznacza to, że ogródki powinny mieć większą przestrzeń pomiędzy stolikami, co wiąże się z innym ich rozmieszczeniem niż w poprzednich sezonach.

Dotychczas opłata za ogródek przed lokalem była obliczana za całą zajętą powierzchnię, zarówno tę pod stolikami, jak i pomiędzy nimi. Obniżenie opłat możliwe jest dzięki zmianie sposobu ich naliczania.

Opłata za przestrzeń pomiędzy stolikami będzie naliczana na podstawie symbolicznej stawki wynoszącej 1 grosz za metr kwadratowy za dzień. Natomiast stawka za przestrzeń pod stolikami, tak jak w poprzednich sezonach, wynosi od 30 do 80 groszy za metr kwadratowy za dzień (w zależności od kategorii drogi).

na


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl