Legia Akademicka EUH-E zakończyła I etap szkolenia
2020-06-04 08:00:00(ost. akt: 2020-06-04 13:49:19)
Studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, którzy przystąpili do programu "Legii Akademickiej" zakończyli część teoretyczną, czyli pierwszy etap swojego wojskowego szkolenia.
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i prestiż.
W 2017 roku MON uruchomiło pilotażowy projekt ochotniczego szkolenia studentów "Legia Akademicka". Była to odpowiedź na oczekiwania środowiska akademickiego. W ramach programu szkolenie ukończyło ponad 3000 studentów i studentek. W tym roku limit miejsc wynosi 5000.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna jako druga uczelnia w województwie warmińsko-mazurskim uzyskała w 2020 roku zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia ochotniczego studentów. Szkolenie składa się z części teoretycznej, prowadzonej przez uczelnię oraz części praktycznej, organizowanej przez wskazaną jednostkę wojskową.
Oczywiście aktualna sytuacja związana z epidemią zmusiła uczelnie do pewnych modyfikacji planów szkolenia teoretycznego. Po przeprowadzeniu pierwszych zajęć w ramach modułu podstawowego, nastąpiło przejście na nauczenie zdalne. EUH-E dokonało szybkiego przejścia na wykłady w formie elektronicznej, nauki poprzez specjalne programy w ramach uczelni oraz szkolenie w ramach e-learningu, organizowanego przez MON.
W dniach 12-15 maja odbyło się zaliczenie części teoretycznej. Z wynikiem pozytywnym zaliczyło ją 26 studentów, którzy są słuchaczami EUH-E, ale także innych uczelni z Elbląga, Olsztyna i trójmiasta.
Przed naszymi studentami część praktyczna, która rozpocznie się w sierpniu. — Zawsze chciałam zostać żołnierzem — mówi Ewa Hrynowiecka, studentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne EUH-E. — Dlatego między innymi podjęłam taki kierunek studiów. Legia Akademicka otwiera możliwości służby wojskowej. Oczywiście na razie zaliczyłam część teoretyczą. Czuję wielki respekt przed częścią praktyczną — mundur, koszary, szkolenie, przysięga. Myślę i mam nadzieję, że dam radę. Bardzo tego chcę, więc musi się udać — dodaje.
Program to wspólne działanie MON i MNiSW, ale także w wymiarze regionalnym — EUH-E, WSzW Olsztyn oraz poszczególnych WKU, ponieważ to kwalifikacja wojskowa, wnioski dotyczące ćwiczeń krótkoterminowych, ankiety i cały szereg przedsięwzięć, pozwalający studentom zostać żołnierzami. Przede wszystkim to jednak ich odwaga i determinacja — na razie w części teoretycznej. Jak wypadną w części praktycznej? Z pewnością was poinformujemy.
Koordynator programu Legia Akademicka
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez