Co to znaczy być żuławiakiem?
2020-06-15 20:00:00(ost. akt: 2020-06-15 12:38:06)
Kim byli mennonici? Kogo określano na Żuławach mianem kacapów, zabugli, bosych antków, centralaków? Jak należy rozumieć żuławski folklor? Jakie jest najważniejsze święto Żuław? Jakie są punkty węzłowe w narracjach o przeszłości Żuław w opinii mieszkańców tego regionu?
Na te i wiele innych pytań odpowie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska w spotkaniu online, które odbędzie się 16 czerwca (wtorek), o godzinie 18.00 na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus.
Aleksandra Paprot-Wielopolska – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Asystent w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.
Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.
Biblioteka Elbląska
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez