Leśniczy zapobiegł pożarowi lasu

2020-06-20 20:15:54(ost. akt: 2020-06-20 20:28:08)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Młynary

50 balotów z sianem, nieopodal świerki - sytuacja, która miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Młynary mogła skończyć się tragicznie. Na szczęście leśniczy zachował zimną krew i tylko dzięki niemu tę sytuację udało się szybko opanować.
Sytuacja miała miejsce na prywatnym polu. Tuż obok rośnie drzewostan świerkowy, którym zarządza Nadleśnictwo Młynary. Na polu znajdowało się około 50 sztuk balotów z sianem. Baloty zostały podpalone. Dodatkowo deo zdarzenia doszło w późnych godzinach wieczornych.

Na szczęście miejscowy leśniczy staną na wysokości zadania. Niezwłocznie powiadomił straż pożarną, która szybko przeprowadziła akcję gaszenia pożaru, a przybyli na miejsce funkcjonariusze policji i straż leśna ukarali sprawcę mandatem karnym.

Jak wiadomo las i znajdujące się w nim drzewa, to doskonały materiał palny. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia. Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodują ludzie. Podczas pożaru lasu wydziela się wysoka temperatura, toksyczne dymy oddziałujące bardzo negatywnie na środowisko wiele zwierząt ginie lub traci swoje ostoje. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane przede wszystkim z używaniem otwartego ognia w lesie. Aby uniknąć pożarów w lasach trzeba przestrzegać art. 30 Ustawy o lasach, który mówi, że w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. To czas wzmożonego ruchu turystycznego w lasach, to również czas, kiedy w upalne dni wilgotność ściółki leśnej bardzo spada stwarzając tym samym ogromne zagrożenie pożarowe.

oprac. na