Mamy Rondo Zamech!

2020-06-24 16:46:47(ost. akt: 2020-06-25 13:14:39)

Autor zdjęcia: kk

Zgodnie z przepisami ruchu, wystarczyłaby tabliczka — mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Rondo Zamech jest jednak wyjątkowe i zasługiwało na równie wyjątkowe oznaczenie.
W uroczystym odsłonięciu instalacji z nazwą Rondo Zamech uczestniczyli prezydent Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nie mogło zabraknąć prezesa zarządu GE Power Sławomira Żygowskiego, prezesa Metal Expert Sp. z o.o. oraz dyrektora biura konstrukcyjnego turbin parowych GE Power Daniela Lewandowskiego.

Najważniejszymi gośćmi w tym dniu byli jednak pracownicy byłych Zakładów Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego „Zamech” i obecnego GE Power — to oni tworzą historię, o której opowiadał prezydent miasta. — Drodzy Zamechowcy, bo tak się zwykle o was mówiło, kiedy „Zamech” funkcjonował i produkował w naszym mieście — powitał ich Witold Wróblewski. Jakie były dalsze losy firmy? — Wszyscy wiemy — przekształcenia własnościowe — przypomniał prezydent. — Profil i tradycja, dziś co prawda pod nazwą General Electric, zostały zachowane — zauważył.

Prezydent podziękował Danielowi Lewandowskiemu, inicjatorowi pomysłu. — Od dłuższego czasu mamy taką tradycję w Elblągu, że ronda nazywamy na cześć naszych miast partnerskich. Ten świetny pomysł i to jeszcze w takiej lokalizacji — na rondzie prowadzącym bezpośrednio do „Zamechu”, był strzałem w dziesiątkę — przyznał Witold Wróblewski. — Serdecznie dziękuję panu Danielowi za to, że zebrał 4,5 tys. podpisów. Jest to taka ilość, że ani ja, ani Rada Miejska nie mięliśmy żadnych wątpliwości co do celowości i zasadności nazwania tego ronda na cześć „Zamechu” — dodał.

Na tym wyjątkowość ronda się nie kończy. — Rondo ma swoją nazwę i zgodnie z przepisami ruchu drogowego, to wystarczyłaby tabliczka. Tutaj jednak, dzięki zaangażowaniu społeczeństwa i obecnych firm, mamy symbol „Zamechu” w takim kształcie, w jakim był — powiedział Witold Wróblewski.

Gustaw Marek Brzezin nie ukrywał, że i jemu spodobała się inicjatywa. — Jest to wspaniałe uhonorowanie nie tylko zakładu, nie tylko gospodarczej roli Elbląga, ale przede wszystkim jego mieszkańców, bo tak jak pan prezydent wspomniał, praktycznie każda rodzina miała swojego reprezentanta w tej wspaniałej firmie — powiedział marszałek.

Głos zabrał również Antoni Czyżyk: — Samorząd to właściwie jego mieszkańcy — z ich potrzebami, historią i tożsamością. Dzisiaj jesteśmy świadkami historii, którą chcemy zapisać, którą chcemy upamiętnić, o której chcemy wspominać — mówił przewodniczący Rady Miasta w Elblągu. — Dziękuję wszystkim radnym za to, że jednogłośnie przyjęli tę inicjatywę i przegłosowali nazwę tego ronda. Myślę, że jako elblążanie pokazaliśmy, że umiemy i chcemy współpracować — dodał.

W imieniu realizatorów projektu wypowiedział się Sławomir Żygowski. — Dla nas to wielka chwila... Razem z kolegami z Metal Expertu jesteśmy dumni, że mogliśmy zrealizować ten znak, że mogliśmy upamiętnić „Zamech” z jego wielką historią — zaczął prezes GE Power. — Kultywujemy historię i trzeba o niej pamiętać, jest to część naszej wielkiej tożsamości. Jednocześnie jako General Electric patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się, jak najlepiej towarzyszyć w transformacji polskiej energetyki naszym firmom energetycznym. Najlepiej promować nowe technologie, Elbląg jest wielkim przykładem tego, jak promować nowe technologie. Nasza fabryka turbin i biuro konstrukcyjne to jedne z najlepszych jednostek w całym koncernie, a działamy w 180 krajach, jesteśmy z tego bardzo dumni — przyznał.


Symbolicznego odsłonięcia instalacji z napisem „Zamech” dokonali Jan Giedroyć — obecny najstarszy stażem pracownikiem GE Power, który swoją drogę zawodową rozpoczynał w Zakładach Mechanicznych „Zamech” oraz Kamil Ostrowski, reprezentujący młode pokolenie konstruktorów firmy.

Panowie zakopali również w pobliżu instalacji stalową kapsułę czasu, w której znalazły się: list do przyszłości opisujący, jak doszło do nadania rondu nazwy „Zamech” wraz ze stosowną uchwałą Rady Miasta, spisana historia „Zamechu” od 1948 do 1990 oraz zminiaturyzowane karty z 4,5 tys. głosami poparcia dla inicjatywy „Rondo Zamech”

Treść listu znajdziecie tutaj.

kk


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl