Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

5,9 mln zł dla Elbląga

2020-06-25 12:00:28 (ost. akt: 2020-06-25 07:58:18)

Autor zdjęcia: na

5,9 mln zł — taką kwotę może zyskać Elbląg w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. — Pierwszy raz w historii rząd przeznacza 6 miliardów złotych na inwestycje — mówił poseł Jerzy Wilk.

— Kryzys wywołany pandemią spowodował, że samorządy mają mało środków na inwestycję stąd rząd kieruje dodatkowe pieniądze, które będą szansą na rozwój gmin w całej Polsce – mówił poseł Jerzy Wilk. — Ten program zostaje uruchomiony natychmiast. Na początku sierpnia będzie nabór wniosków. Będą one składane do wojewodów. Do połowy sierpnia będzie zakończony nabór wniosków, a na początku września nastąpi już wypłata środków na konta samorządów.

Fundusz Inwestycji Samorządowych powstał w ramach programu Tarczy Antykryzysowej 4.0. W jaki sposób gminom mają zostać przyznane środki? Przekazana kwota będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln. Im więcej samorząd inwestuje tym większą kwotę będzie mógł otrzymać. I tak, w przypadku Elbląga, maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać wynosi 5,9 mln zł.

Pieniądze mają być przekazywane za pośrednictwem wojewodów. - Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych ojczyznach – dodawał poseł Wilk.

— Te środki mają być przeznaczone przede wszystkim na cele, które są bliskie ludziom, czyli przede wszystkim remonty szkół czy przedszkoli — mówił radny Rafał Traks. — Taką inwestycją na przykład w Elblągu może być termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 9. Można też zastanowić się nad remontem basenu. Mógłby to być element wkładu własnego do tej inwestycji.

— Potrzebny jest remont żłobka i przedszkola na Zatorzu, bo są one w opłakanym stanie teraz — dodawał radny Marek Pruszak. — Trwa inwestycja na Mierzei Wiślanej, bardzo korzystna zresztą dla Elbląga. Natomiast jeżeli chodzi o port elbląski, to nic się nie dzieje. Dzięki tym pieniądzom można na przykład stworzyć program dotyczący właśnie portu w Elblągu — informował radny Janusz Hajdukowski.

— Te pieniądze można także wykorzystać jako wkład własny do projektów unijnych — dodawał poseł Jerzy Wilk.

Ścieżka jest bardzo uproszczona, bez zbędnej biurokracji. Pieniądze będzie można wydać do końca 2022 r. Dotacja jest bezzwrotna.

na


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. argo #2939271 | 79.163.*.* 25 cze 2020 19:26

    Olsztyn 20 mil ELBLAG 6 mil. jak za PO bogatemu wiencej biedniejszemu mniej

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kazik #2939123 | 77.255.*.* 25 cze 2020 12:40

    nasz poseł w nie najlepszej kondycji , chyba choroba......., jak to mówią nosił wilk razy kilka.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz