Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Takiego miejsca jeszcze w Elblągu nie było

2020-06-30 18:00:00 (ost. akt: 2020-06-30 13:52:01)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Sztuka sama w sobie bywa naprawdę interesująca. Jeszcze ciekawszy wydaje się jednak proces jej powstawania. Nowa Galeria Pracownia pozwoli odwiedzającym na bezpośrednią interakcję z artystami.

Karolina Kardas jest już znana w Elblągu. Wystawy jej prac mogliśmy oglądać miedzy innymi w Galerii EL. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jakiś czas temu wróciła do swojego rodzinnego miasta. — Przyjechałam do Elbląga, żeby odpocząć, malować i zregenerować się twórczo. Na miejscu zaproponowano mi jednak pracę i zostałam. Obecnie od mojego przyjazdu mija już chyba trzeci rok — mówi artystka, dzięki której na mapie Elbląga przez najbliższe dwa miesiące funkcjonować będzie wyjątkowe miejsce.

http://m.wm.pl/2020/06/orig/1-634139.jpg

Galeria Pracownia to nie tylko przestrzeń, w której odwiedzający obejrzą obrazy, rysunki czy grafiki, ale także będą mogli na żywo obserwować proces powstawania prac. — Artyści na swoje pracownie wynajmują zwykle mało komfortowe lokale, które nie są najlepszym miejscem na odwiedziny — przyznaje Karolina Kardas.

Galeria, której oficjalne zostanie otwarta w piątek 3 lipca, powstała dzięki Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląga i łączy dwie funkcje — jest jednocześnie galerią sztuki i pracownią artystyczną. — Twórcy są zwykle schowani, a ich dzieła eksponowane dopiero podczas wernisaży. To może być jedyna okazja, żeby zobaczyć, jak powstają nasze prace i na czym polega proces twórczy. Teraz artyści niekoniecznie tworzą, naśladując naturę, ale idą w stronę koncepcji, którą następnie realizują — opowiada Karolina Kardas. I dodaje: — Wizyta w nowo powstającej galerii daje ciekawą okazję do tego, aby porozmawiać z artystami i pozadawać im pytania.

http://m.wm.pl/2020/06/orig/4-634140.jpg

Warto odwiedzić nową galerie również z tego względu, że będzie funkcjonowała tylko w lipcu i w sierpniu. — Nie wykluczam, że kiedyś ten projekt wróci — mówi Karolina Kardas. A to zależy między innymi od zaangażowania elblążan.

— Chciałabym, żeby mieszkańcy zaczęli żyć wernisażami, które będą się u nas odbywały co tydzień. W wielu miastach piątkowe popołudnia przeznaczone są na imprezy kulturalne, od których zaczyna się świętowanie weekendu. Właśnie dzięki nim te miasta tętnią życiem. Mam nadzieję, że Galeria Pracownia jako dodatkowa oferta kulturalna napędzi ludzi na elbląską starówkę. Mam dużą nadzieję na pozytywny odbiór — przyznaje artystka.

Galeria prowadzona będzie nie tylko przez Karolinę Kardas, ale i Janusza Kozaka, grafika, rysownika, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, który związany jest z elbląskim środowiskiem kulturalnym od 1997 roku. — Gościnnie w projekcie wezmą udział także inni twórcy z Elbląga i nie tylko — zapowiada Karolina Kardas.

http://m.wm.pl/2020/06/orig/3-634141.jpg

Oficjalne otwarcie galerii odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19 przy ul. Stary Rynek 11a. Dla odwiedzających wystąpi Maciej Olewniczak z projektem muzycznym Żuławy. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczki ochronnej i zachowywanie właściwego dystansu. Na miejscu dostępne będą środki do dezynfekcji dłoni.

Kolejne wernisaże będą odbywały się w każdy wakacyjny piątek. Jeżeli jednak ktoś maa ochotę porozmawiać z artystami i zobaczyć ich przy pracy, organizatorzy zapraszają w pozostałe dni tygodnia w godzinach 10-17. — Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z działalnością projektu Galeria Pracownia w mediach społecznościowych — zachęca Karolina Kardas.

Kamila Kornacka

Galeria Pracownia w lipcu:

3 — otwarcie, wernisaż i koncert zespołu Żuławy
3-9 — galeria otwarta dla zwiedzających
10 — wernisaż
12-16 — galeria otwarta dla zwiedzających
17 — wernisaż
19-23 — galeria otwarta dla zwiedzających
23 — otwarte warsztaty plastyczne
24 — wernisaż
25-29 — galeria otwarta dla zwiedzających
30 — wernisaż


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB