Sobota, 17 kwietnia 2021. Imieniny Anicety, Klary, Rudolfina

W Elblągu stawiają na praktyczne umiejętności

2020-07-03 10:00:00 (ost. akt: 2020-07-03 09:57:18)
Pracownia systemów energetyki odnawialnej

Pracownia systemów energetyki odnawialnej

Autor zdjęcia: kk

Szkoła zawodowa powinna być nowoczesna. Szyta na miarę potrzeb pracodawców i aktualnego rynku pracy — mówi Dorota Bajor, dyrektor ZSIŚiU w Elblągu. To właśnie w tej placówce powstała między innymi pracownia systemów energetyki odnawialnej.

— Dzisiaj tak naprawdę kończymy cały cykl projektów dotyczących rozwoju szkolnictwa zawodowego — przyznał w miniony czwartek wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, który zaproszony został na prezentację jednej z nowo powstałych pracowni do Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. — W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego: Rozwój kształcenia i szkolnictwa zawodowego, zrealizowaliśmy od roku 2017 do dziś cztery projekty. Wydaliśmy na nie ponad 19 mln zł z bardzo dużym dofinansowaniem unijnym — informował.

W ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Elblągu – etap II" w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług powstało pięć pracowni dla sześciu kierunków. Wśród nich znalazły się: pracownia analizy biologiczno-chemicznej oraz projektowania fryzur dla przyszłych fryzjerów i techników usług kosmetycznych, pracownia materiałoznawstwa i technologii przetwarzania drewna dla techników technologii drewna i stolarzy, pracownia systemów energetyki odnawialnej i instalacji sanitarnych dla techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, pracownia rysunku technicznego oraz pracownia eksploatacji instalacji i urządzeń energetyki cieplnej, oraz elektroenergetyki.

— Modernizacja tychże pracowni odbywała się w ścisłej współpracy z naszymi pracodawcami i partnerami, dla których kształcimy młodych ludzi — mówiła Dorota Bajor. — Wychodzimy z tego założenia, że szkoła zawodowa powinna być szkołą nowoczesną, szytą na miarę potrzeb pracodawców i aktualnego rynku pracy. To naprawdę są urządzenia, które pozwolą naszym uczniom połączyć wiedzę teoretyczną z wiedzą praktyczną — przyznała dyrektorka ZSIŚiU. — Nie sztuką jest nauczyć ucznia z kartki papieru, czy książki, a potem on jako absolwent pójdzie do firmy i będzie potrzebował dodatkowego czasu na przeszkolenie, zdobycie umiejętności i kompetencji twardych. My chcemy jak najbardziej naszych uczniów wyposażyć w wiedzę i umiejętności praktyczne — dodała.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/zss-634761.jpg

To nie wszystko. Po 3 pracownie zyskały: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Pracowni dla przyszłych kucharzy i stolarzy doczekał się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pojawi się natomiast aż 11 nowych pracowni.

— Również w ramach RPO w szkole nr 19 będziemy realizować międzyszkolną pracownię eksperymentowania, a w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego stworzymy tzw. Elbląską Szkołę Eksperymentu — wyjaśniał Janusz Nowak, dodając, że zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze na ten rok. — Chcemy reaktywować i zmodernizować szkolnictwo zawodowe. Powrócić do takiego, które przygotuje pracownika wykwalifikowanego, by nie poszedł do pracodawcy, mając tylko wiedzę teoretyczną. Kolejne etapy przed nami, mam nadzieję, że Elbląg będzie tym ośrodkiem, który będzie zachęcał młodych ludzi również z naszych okolic, by tutaj przybywali — spuentował wiceprezydent miasta.
Jak wspomniała Dorota Bajor, ZSIŚiU stawia nie tylko na kooperację lokalną, ale i międzynarodową. — Nasza szkoła nawiązała współpracę z Państwowym Kolegium Rolniczym w Nowogródku, które jest jedyną szkołą na Białorusi kształcącą uczniów w ramach odnawialnych źródeł energii i też są prekursorami wielkich projektów z tym tematem związanych — poinformowała pani dyrektor.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB