Wtorek, 3 sierpnia 2021. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Oddali hołd bohaterskiemu pilotowi

2020-07-07 20:00:00 (ost. akt: 2020-07-07 13:32:50)

Autor zdjęcia: UM Pasłęk

Dwa lata temu, 6 lipca, o godzinie 1:57 doszło do katastrofy wojskowego myśliwca MiG-29, w której zginął kpt. pilot Krzysztof Sobański. Mieszkańcy gminy Pasłęk po raz kolejny uczcili pamięć tragicznie zmarłego pilota.

Przypomnijmy: Do katastrofy MiG-29 w okolicach Pasłęka doszło 6 lipca o godzinie 1:57. Podczas lotów nocnych rozbił się samolot z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pilot zdołał się katapultować, jednak nie przeżył wypadku. Wrak samolotu odnaleziono około pół kilometra od zabudowań.

Tragicznie zmarły pilot miał ponad 800 godzin wylatanych w powietrzu, w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Został pochowany w Pruszczu Gdańskim. Krzysztof Sobański pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana.

W pierwszą rocznicę katastrofy w Krasinie pod Pasłękiem odsłonięto obelisk ku pamięci pilota. Napis na nim głosi: „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych”. Z inicjatywą uhonorowania bohaterskiego pilota wystąpili wówczas mieszkańcy wsi Krasin i Sakówko, niedaleko którego rozbił się MiG 29. Pamiątkowy obelisk odsłoniła Marlena Sobańska, wdowa po pilocie.

6 lipca 2020 roku mieszkańcy gminy Pasłęk razem z burmistrzem Pasłęka, Wiesławem Śniecikowskim i starostą elbląskim, Maciejem Romanowskim w Krasinie uczcili jego pamięć. W uroczystościach uczestniczyli także rodzina zmarłego pilota, uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, a także żołnierze z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku wraz z dowódcą, gdzie służył kpt. pil. Krzysztof Sobański

— Pamiętamy! Co roku będziemy chcieli spotkać się tutaj, pomyśleć o nim, pomodlić się i oddać mu hołd za to, że to jedno życie uratowało może wiele istnień ludzkich — mówił Maciej Romanowski.

Według wielu mieszkańców Pasłęka i okolic, tylko dzięki poświęceniu pilota nie doszło do jeszcze większego dramatu. Myśliwiec nie uderzył bowiem w zabudowania mieszkalne. Dlatego postanowiono upamiętnić jego bohaterstwo.

— Gdyby nie jego czyn, to w jednej z miejscowości, w Sakówku wydarzyłaby się tragedia, prawdopodobnie zginęłoby wiele osób — mówił Wiesław Śniecikowski. — Jeszcze raz chylimy czoła.

na


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Linda Mark #2947831 | 197.210.*.* 14 lip 2020 10:51

  JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMY Witajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2020 r. Musiałem zrefinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, chcą tylko twojego pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona, najciekawsze jest to, że moja pożyczka została przekazana mi w ciągu 74 godzin, więc radzę skontaktować się z panem Davidem, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz pewność, że możesz go spłacić na czas, możesz skontaktować się z nim przez e-mail ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Brak kontroli kredytowej, brak podpisu z jedynie 2% oprocentowaniem, lepsze plany spłat i zaplanuj, jeśli musisz skontaktować się z jakąkolwiek firmą w sprawie zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, a następnie skontaktuj się z panem Davidem Wilsonem w sprawie pożyczki. Oferują one wszelkiego rodzaju pożyczki Pożyczka krótkoterminowa (5_10 lat) Pożyczka długoterminowa (20_40) Pożyczka na media (10_20) Oferują pożyczki jak Pożyczka mieszkaniowa ............. Pożyczka biznesowa ........ Pożyczka dłużna ....... Pożyczka studencka .......... Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej Pożyczka biznesowa ......., Pożyczka firmowa .............. itd E-mail .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Je� �li chodzi o kryzys finansowy i pożyczkę, to pożyczka finansowa Davida Wilsona jest miejscem, do którego należy się udać, proszę powiedz mu, że pani Linda McDonald kieruje tobą Powodzenia ... …

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NO na baczność #2945492 | 95.40.*.* 8 lip 2020 11:42

   Fajne te młode co to za formacja ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nikt ważny #2945429 | 83.31.*.* 8 lip 2020 09:33

   Warto wspomnieć, że Prokuratura prowadzi postępowanie w związku z tym wypadkiem. Okazuje się, że w Migach modyfikowano elementy wyzwalające spadochron, przy katapultowaniu się pilota. Wielki szacunek i hołd należy się tragicznie zmarłemu pilotowi Mig-a kapitanowi Sobańskiemu. Niestety gdyby nie felerna modyfikacja (przeprowadzona w Bydgoskich Zakładach Lotniczych) ważnego elementu bezpieczeństwa, pilot przeżyłby katapultowanie się. https://natemat.pl/292285,prokuratorskie -zarzuty-za-katastrofe-mig-a-pod-pasleki em-zginal-pilot-miga

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. wina #2945336 | 81.190.*.* 8 lip 2020 00:09

   Tuska

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Pilot #2945266 | 5.173.*.* 7 lip 2020 21:13

    Cześć Twojej pamięci kolego.Obyś miał tam na górze spokój.Wszyscy do Ciebie dolecimy.Jedni szybciej drudzy później.Miło było oglądać Twój kunszt nad Giżyckiem na pokazach...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)