Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

„Elektryczny kaloryfer”

2020-07-13 20:00:00 (ost. akt: 2020-07-13 10:44:18)

To tytuł trzeciego spotkania XXIII Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2020 na które zapraszają – Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Tym razem w roli głównej akordeon. Na scenie wystąpi Robert Furs, który tym koncertem będzie promował swoją najnowszą płytę „Electric radiator”.

Jest to płyta autorska, o której artysta powiedział: „publikacja jest próbą umiejscowienia akordeonu w nowoczesnej stylistyce rozrywkowej, czerpiącej z nowych rozwiązań dźwiękowych i możliwości oferowanych przez współczesne instrumenty elektroniczne. Jest ona także ciekawa z tego powodu, że na rynku muzycznym nie ma podobnego wydawnictwa. Praca nad tą płytą była dla mnie zupełnie czymś nowym, ponieważ jestem nie tylko wykonawcą materiału dźwiękowego znajdującego się na krążku, ale także kompozytorem, aranżerem i producentem wszystkich przedstawionych utworów. Krążek pokazuje nowe brzmienie akordeonu, a także zmienia jego rolę w poszczególnych utworach. Czasami akordeon pełni rolę dominującą, a gdzie indziej uzupełnia brzmienia syntezatorów i instrumentów analogowych i arpeggiatorów. Kompozycje zawarte na płycie są optymistyczne, wesołe, a nawet taneczne. Melodyjne motywy wykonane na akordeonie współgrają z delikatnym tłem instrumentów elektronicznych i nowoczesnymi zestawami perkusyjnymi. Mam nadzieję, że tak współcześnie zarysowany obraz muzyki akordeonowej przybliży ten instrument nie tylko jego miłośnikom, ale także osobom spoza kręgu akordeonistów.”

Kim jest Robert Furs? - to wirtuoz akordeonu, pianista, dyrygent. Ukończył studia mistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury i Edukacji Muzycznej oraz studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym – Specjalizacja Akordeon w klasie prof. Elżbiety Rosińskiej.

Jako akordeonista koncertuje solowo i w zespołach kameralnych. Jest popularyzatorem akordeonu, jako instrumentu solowego w Polsce i za granicą. W 2016 roku w dowód uznania jego talentu Elbląskie Towarzystwo Kulturalne przyznało mu Stypendium Artystyczne „Promocje”. Artysta jest również dwukrotnym laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg przyznanego mu przez Prezydenta Miasta Elbląg w latach 2016 i 2019.

Znaczącą pozycją w jego dorobku artystycznym jest pierwsza solowa płyta „FURS ACCO”, w której prezentuje akordeon, jako instrument wysoce artystyczny i całkowicie samodzielny. Artysta zawarł w niej wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia muzyczne. Ze względu na jej wartość muzyczną została ona wydana przez Wydawnictwo Soliton w Europie pod nazwą, „CLASSICAL ACCORDION”. Robert Furs jest również pedagogiem i od wielu lat kształci muzycznie młodzież w Szkole Muzycznej YAMAHA w Elblągu. Po koncercie będzie też można kupić płytę z autografem artysty.

Początek koncertu godz. 17.00

Przypominamy też o obowiązującym limicie widzów (150 osób), obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk, dystans 2 metrów, ograniczenie przestrzeni widowni, odrębne wejście i wyjście.

ETK

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB