Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Sprawca podszył się pod znajomego

2020-07-14 13:31:01 (ost. akt: 2020-07-14 14:20:25)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Policjanci z Elbląga odnotowali kolejne trzy przypadki oszustwa metodą „na blika”. Kwota jaką oszust wyłudził to 900 złotych. Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont prosząc o szybką pożyczkę.

Wczoraj ofiarą tego oszustwa stał się pewien mężczyzna, który dostał od swojego znajomego wiadomość z prośbą o pożyczkę za pomocą kodu „blik”. Był przekonany, że pieniądze przekazuje znajomemu a okazało się, że był to podszywający się pod niego oszust. Dwa kolejne przypadki dotyczyły włamań na konta społecznościowe i rozesłania wiadomości dotyczących pożyczki za pomocą kodu szybkiej płatności „blik”.

Metoda „na blika" stała się popularna wśród oszustów. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: "Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę". Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.

Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dymać leszczy! #2948290 | 176.105.*.* 15 lip 2020 00:11

  leszcze są po to, aby ich dymać!! wydymali tych frajerów!BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ i BLIKÓW IM SIĘ ZACHCIAŁO!płacić należy w okienku w banku, lub na poczcie!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zenon #2948066 | 95.160.*.* 14 lip 2020 16:35

  Policja nic nie zrobi. Nie poradza sobie nawet jak dostana ip urzadzenia i adesy bankomatowz ktorych wybrano pieniadze. Lapiej ktos pokroju rutkowskiego. Ale on drogi. Nieudolniacy z policjipotrafia tylko chowac sie w krzakach karac za maseczki i tluc zakutych w kajdanki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zdrowy byk #2948041 | 5.173.*.* 14 lip 2020 15:49

  Czy te osoby pokrzywdzone do same niepełnosprawne umysłowo????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)