Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Steyr, Żuk Pegaz i wiele innych – W Stegnie największa wystawa radiowozów [ZDJĘCIA]

2020-07-15 18:00:00 (ost. akt: 2020-07-15 21:42:31)

Autor zdjęcia: Karolina Król

Jak wyglądał radiowóz milicji? Czym mundurowi tłumili demonstracje w czasie stanu wojennego? Czy istniał samochód, który był samobieżnym miotaczem gazu łzawiącego? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w Stegnie, gdzie można obejrzeć największą w Polsce wystawę radiowozów.


Przy ulicy Gdańskiej w Stegnie muzealnicy z Muzeum Służb Mundurowych codziennie czekają na wszystkich, którzy mają ochotę cofnąć się trochę w przeszłość i dzięki samochodom poznać część historii Polski. To tu bowiem powstała „Największa w Polsce wystawa radiowozów i pojazdów specjalistycznych” zorganizowana przez Muzeum Służb Mundurowych we współpracy z Urzędem Gminy Stegna. Hasło, jakie jej przyświeca, to „Muzeum w kurorcie, wypoczywaj i zwiedzaj”.

— W związku z tym, że wiele imprez motoryzacyjnych zostało odwołanych w tym roku, postanowiliśmy zorganizować po raz pierwszy wystawę plenerową dla gości, którzy odwiedzają pas nadmorski w Stegnie, żeby mogli zobaczyć nasze eksponaty — mówi Krzysztof Wojtaś, współzałożyciel Muzeum Służb Mundurowych. — A że mamy ich wiele, to muszę przyznać — ledwo udało nam się pomieścić tutaj około 60 procent tego, co mamy w magazynach muzealnych. Przy okazji wystawie przyświeca szczytny cel, ponieważ zbieramy fundusze na utworzenie wystawy stałej muzeum, która miałaby się znajdować w okolicach Trójmiasta. Dążymy do tego, żeby była ona otwarta cały rok, a nie tylko w okresie letnim, sezonowym. Wówczas każdy mógłby przyjść, obejrzeć, a nawet dotknąć niektóre samochody.

Wystawa ciągle się powiększa i zmienia. — Na chwilę obecną mamy około 15 pojazdów — opowiada Krzysztof Wojtaś. — Ta ekspozycja jest uzupełniana na bieżąco. To jest dosyć spore przedsięwzięcie dla nas, ponieważ zajmują się tym pasjonaci. Tu nie ma nikogo na etacie, my nie jesteśmy w pracy, robimy to w ramach wolontariatu. Razem naprawiamy te samochody, przywozimy je tu po to, żeby każdy mógł nie tylko je obejrzeć, ale również poznać trochę historii od grudnia 1970 roku, wydarzeń na wybrzeżu, poprzez stan wojenny i to jak służby mundurowe w tym czasie się zmieniały. A zmieniało się wiele, bo różne były barwy pojazdów czy nazwy, chociażby z milicji na policję. Dzięki ekspozycji można się również dowiedzieć, jakie były funkcje różnych służb mundurowych.

Jakie samochody można zobaczyć na wystawie? — Godnym uwagi jest Star 29 „Hydromil”, to jest armatka wodna, która była w Nowej Hucie, w Małopolsce uszkodzona w trakcie demonstracji stanu wojennego — opowiada muzealnik. — Mamy jedyny ocalały egzemplarz Żuka Pegaza, to jest samobieżny miotacz gazu łzawiącego, to jest Żuk opancerzony, jedyny, który z serii około 30 sztuk ocalał i udało nam się w 100 procentach z zewnątrz go odrestaurować. No i oczywiście samochód Steyr, to jest armatka wodna, jedna z pierwszych, które były kupione z Austrii po grudniu 1970, zanim w Polsce wyprodukowano kolejne specjalistyczne pojazdy dla milicji. Około 12 sztuk zostało do Polski kupionych. Ten przetrwał i najważniejsze jest to, że ma on rodowód gdański, czyli wokół Stoczni Gdańskiej w stanie wojennym tłumił demonstracje, więc ma on znaczenie także dla ludzi ze Stoczni. Jest on dla nich symbolem tamtych wydarzeń.

Również najmłodsi znajdą tu coś dla siebie. Do niektórych samochodów można wejść i zwiedzić także ich wnętrze. Poza tym Muzeum przygotowało szereg innych atrakcji, które z pewnością spodobają się wszystkim dzieciom.

Wystawa będzie otwarta do końca wakacji. Wstęp jest odpłatny, a zebrane pieniądze mają być przeznaczone na szczytny cel – budowę stałej wystawy Muzeum.

K


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. szukacz #2948583 | 89.228.*.* 15 lip 2020 20:11

    Gdzie jest w Stegnie ul. GdYńska ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)