Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Trwają prace na rzece Srebrny Potok

2020-07-16 12:00:00 (ost. akt: 2020-07-16 09:34:09)

Autor zdjęcia: fot. archiw. DE

Jak piszą przedstawiciele Strażników Rzek WWF Srebrny Potok znowu jest niszczony przez Wody Polskie. — Te prace są niezbędne — odpowiada rzecznik prasowy Wód Polskich w Gdańsku.

„Niszczenie Srebrnego Potoku trwa!” — piszą Strażnicy Rzek WWF. „W obliczu suszy zamiast renaturyzować, dalej niszczymy rzeki oraz ich doliny. Mimo apeli i pism Fundacji WWF Polska, Wody Polskie dalej prowadzą regulację według najgorszych standardów z minionych epok.

Jak zauważają Strażnicy, Srebrny Potok leży na terenie parku krajobrazowego i jest perełką przyrody w Elblągu. Mało które miasto może pochwalić się tak wartościowym przyrodniczo miejscem. — Dlaczego więc jest niszczony za przyzwoleniem wszystkich urzędów — dodają. — Wisienka na torcie całej sytuacji: regulacja Srebrnego Potoku jest wpisana jako inwestycja w ramach Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy STOP SUSZY! Prowadzone prace nie przeciwdziałają skutkom suszy oraz nie zmniejszają zagrożenia powodziowego!
Srebrny Potok to bardzo cenne przyrodniczo miejsce, żyją i rozmnażają się tu między innymi pstrągi oraz minogi!

— Na wniosek WWF Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie wydania kary administracyjnej za zeszłoroczne prace wykonane w okresie ochrony pstrągów. To jednak nie przeszkadza w dalszej regulacji rzeki — kończą Strażnicy.

O tym, jakie prace prowadzone są na Srebrnym Potoku, poinformował Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Gdańsku. — Trwa usuwanie szkód na rzece Srebrny Potok wywołanych powodzią trzy lata temu. Po zeszłorocznej naprawie skarpy ze ścieżką turystyczną w parku Bażantarnia, Wody Polskie przystąpiły do kolejnego etapu zadania. Dalsze prace są niezbędne dla pełnego zabezpieczenia wcześniej odbudowanych odcinków.

W czasie powodzi we wrześniu 2017 r., po ulewnych deszczach, wody rzek Elbląg, Kumiela i zasilającego je Srebrnego Potoku zalały ulice Elbląga, podtopionych zostało wiele domów. Umocnienia brzegowe Srebrnego Potoku zostały w znacznym stopniu uszkodzone i wymyte. Zniszczony został m.in. szlak turystyczny w parku Bażantarnia, służący mieszkańcom jako miejsce rekreacji. Stąd liczne postulaty lokalnej społeczności wzywające do przywrócenia zniszczonej ścieżki. Wody Polskie, wsłuchując się w te sygnały, postanowiły z własnych środków naprawić zniszczony brzeg, aby umożliwić odbudowę biegnącej brzegiem ścieżki.

— Prowadzone działania wpisują się w szerszy plan zabezpieczenia przeciwpowodziowego Srebrnego Potoku, w ramach którego planowana jest m.in. budowa zbiornika retencyjnego — informuje rzecznik. — Przyszły zbiornik ma również przeciwdziałać skutkom suszy.

Zakres obecnie prowadzonych prac obejmuje umocnienie brzegów na długości ok. 200 m przy użyciu materacy siatkowo-kamiennych i koszy siatkowo-kamiennych dodatkowo wzmocnionych palisadą z kołków drewnianych. Przewidziane jest też wykonanie w korycie rzeki dwóch progów korekcyjnych, drewniano – kamiennych, zwiększających tzw. małą retencję korytową.

— Wykonawca inwestycji został zobowiązany przez Wody Polskie do przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, obszarów leśnych i ochrony przyrody, należytego utrzymania stanu drogi i należytego oznakowania drogi — dodaje Bogusław Pinkiewicz. — Zastosowane maszyny budowlane pracują na brzegu potoku i nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia zanieczyszczenia rzeki.

Pracownicy Zarządu Zlewni w Elblągu prowadzą stały nadzór nad pracami.

Remontowany odcinek Srebrnego Potoku, nie jest ciekiem naturalnym, był uregulowany wiele lat temu (Bażantarnia jako park stała się miejscem masowego wypoczynku elblążan w XIX wieku). Srebrny Potok płynie przez obszar Wysoczyzny Elbląskiej głęboko wyżłobionym wąskim wąwozem. Na całej swojej długości silnie meandruje, ma duże spadki dna w związku z tym woda, płynąc powoduje niszczenie skarp i erozję brzegową, co przyczyniło się do dewastacji w 2017 r.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB