Teleopieka daje seniorom bezpieczeństwo

2020-07-28 18:00:00(ost. akt: 2020-07-28 13:13:19)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Opaska na rękę albo wisiorek — w takiej formie seniorzy otrzymują urządzenie, dzięki któremu szybko można połączyć się z odpowiednimi służbami lub opiekunem. Do tej pory z tej formy opieki skorzystało 50 elbląskich seniorów.
Elbląg, jako jedno z pierwszych miast przystąpił do realizacji projektu pilotażowego teleopieka. W 2018 roku zakupiono 20 urządzeń, które w sytuacji zagrożenia seniora umożliwiają wysłanie alarmu sygnalizacyjnego. W styczniu 2020 roku zakupiono dodatkowo 10 takich urządzeń. — Te nowe urządzenia są wzbogacone o GPS — mówiła Mirosława Mariańska, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. — To bardzo istotne w momencie, kiedy senior ma pewne ograniczenia czy zaniki pamięci, a wyjdzie poza miejsce swojego zamieszkania.

— Od początku programu z tej formy wsparcia skorzystało 50 seniorów — dodawała Mirosława Mariańska. — Widzimy, że ta forma pomocy jest bardzo potrzebna i seniorzy naprawdę na nią liczą. Co daje teleopieka? — Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ta technologia daje możliwość szybkiego reagowania w momencie ewentualnego zagrożenia — wyjaśniała wicedyrektor. — Jest to także pozytywna forma wsparcia w przypadku rodzin seniorów, ponieważ często rodziny nie mają możliwości bycia z seniorem cały czas. Daje to więc poczucie bezpieczeństwa także rodzinom. Sami seniorzy boją się bardzo godzin nocnych, kiedy pewne instytucje nie pracują. Teleopieka daje im ten komfort, że o każdej porze mogą z niej skorzystać.

Jak wygląda takie urządzenie? Pierwsze urządzenia, które miasto kupiło w 2018 roku, były telefonem komórkowym z opaską na rękę. Te 10 nowych urządzeń, które kupiono w tym roku, są w formie łańcuszka na szyję. — Ten GPS jest też o tyle ważny, ponieważ sporo seniorów ma problemy na przykład z zanikami pamięci, więc ta lokalizacja jest bardzo istotna — kończyła Mirosława Mariańska.

W Elblągu takich urządzeń będzie jeszcze więcej. Tym razem dzięki Stowarzyszeniu Inicjatyw Rodzinnych. — Zamierzamy zakupić takie urządzenia, w tej chwili sprawdzamy różne oferty — mówiła Beata Wachniewska-Mazurek, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych. — Chcemy, żeby urządzenia również miały GPS, żeby alarmowały Centrum Alarmowe w przypadku upadku czy utraty przytomności, ważna jest możliwość połączenia się z telefonami alarmowymi, bądź z opiekunem. Bardzo zależy nam na tym, żeby były to jak najlepsze urządzenia, żeby miały na przykład przypomnienie, że trzeba wziąć lekarstwo czy żeby wysyłały sygnał, że senior zdjął urządzenie. Jednocześnie muszą być one łatwe w obsłudze i czytelne. W projekcie zaplanowanych jest 10 sztuk. Ile ostatecznie uda nam się kupić, to zależy od wynegocjowanej ceny.

Teleopieka zapewnia tak duże bezpieczeństwo, że seniorzy często dzięki niej decydują się dłużej pozostać w domu. — Podczas licznych rozmów o potrzebach seniorów dowiedzieliśmy się, że są osoby, które dzięki takim urządzeniom nie decydują się pójść do pieczy instytucjonalnej — kończyła prezes Stowarzyszenia. — Dzięki tym urządzeniom seniorzy dłużej zostają w swoich mieszkaniach, co daje im większy komfort życia. — Czasami lęki, które mają seniorzy, powodują właśnie to, że podejmują decyzję o przeprowadzeniu się do jednej z instytucji, a dzięki tym urządzeniom oni są dłużej w swoim otoczeniu, w swoim środowisku — dodawała Mirosława Mariańska. — Widzimy, że te urządzenia są dla nich wsparciem.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl