Wyróżnienie dla rekordzisty. Oddał ponad 50 litrów krwi

2020-07-30 10:00:00(ost. akt: 2020-07-30 08:38:28)
St. sierż. sztab. Jarosław Wodziński

St. sierż. sztab. Jarosław Wodziński

Autor zdjęcia: Służba więzienna

Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Malborku został wyróżniony przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za szczególne zaangażowanie oraz postawę godną naśladowania oddając najcenniejszy płyn ratujący życie, tym samym ustanawiając rekord wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej w ilości oddanej krwi.

Rekordzista


St. sierż. sztab. Jarosław Wodziński, starszy oddziałowy Zakładu Karnego w Malborku, od 28 lat udziela się charytatywnie, od pięciu lat jest wiceprezesem Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku, a także przewodniczącym Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Gdańsku i rekordzistą Służby Więziennej pod względem ilości oddanej krwi.

W szeregach formacji jest wiele osób odznaczanych za zasługi na rzecz krwiodawstwa. Wśród nich st. oddz. Jarosław Wodziński, wiceprezes oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża W Malborku. Dotychczas oddał 52,580 litrów krwi. Pod tym względem jest zarejestrowanym rekordzistą w naszej służbie. Po raz pierwszy zrobił to 32 lata temu wspólnie z ojcem. Miał wtedy 18 lat. Od tamtej pory stara się to robić regularnie.

– Oddaję krew dla innych, żeby im pomóc. Daje mi to ogromną satysfakcję – mówi Wodziński.

Zasługi Jarosława Wodzińskiego były wielokrotnie doceniane. Uhonorowany Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża IV i III stopnia, ma brązowy, srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Kryształowe Serce. Jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi III, II i I stopnia, Honorowym Dawcą Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Odznaczony medalami 50-, 55-, 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK i medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz elitarnym medalem Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia, nadawanym przez ministra.

Obrazek w tresci

Nagroda


24 lipca płk Andrzej Tesarewicz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku przekazał st. sierż. sztab. Jarosławowi Wodzińskiemu podziękowania od Przewodniczącego Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej za zaangażowanie w dzieło propagowania idei krwiodawstwa oraz konsekwentne krzewienie wartości humanistycznych.

29 lipca ppłk Adam Poćwiardowski Z-ca Dyrektora Służby Więziennej w Gdańsku wręczył wyróżnienie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za szczególne zaangażowanie oraz postawę godną naśladowania oddając najcenniejszy płyn ratujący życie, tym samym ustanawiając rekord wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej w ilości oddanej krwi.

Obrazek w tresci

Honorowi Dawcy Krwi w Służbie Więziennej


Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej w całym kraju honorowo oddają krew. Robią to w zorganizowanych akcjach, ale też indywidualnie, po cichu, bez rozgłosu. W więzieniach w całym kraju działają 83 kluby honorowego krwiodawstwa, które skupiają prawie 2,5 tysiąca krwiodawców, w tym również emerytów. Pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia.

W tym miejscu przypominamy ponownie o możliwości i potrzebie oddawania krwi dla naszego kolegi Pawła z Zakładu Karnego w Sztumie, który walczy z ostrą białaczką szpikową. Krew dla Pawła Kubackiego można oddawać w dowolnych centrach krwiodawstwa na terenie kraju, wystarczy powiedzieć, że to krew dla Pawła Kubackiego - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

SW


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl