Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Dbają o to, by najmłodsi znali historię swojego kraju [ZDJĘCIA]

2020-08-02 09:00:00 (ost. akt: 2020-08-01 20:36:00)

Autor zdjęcia: 43blp

W przededniach 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, zabrali wychowanków Placówki Opiekuńczo-wychowawczej w Ornecie do Warszawy.


Pierwszym miejscem, które odwiedzili, było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie dzieci spotkały się z panią Ludwiką Mendelską – Powstańcem Warszawskim, odznaczonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi. Bohaterka towarzyszyła grupie podczas zwiedzania i opowiadając powstańcze historie, przekazywała osobiste wspomnienia tamtych dni.

Dzieci były bardzo zadowolone. Mogły na żywo ujrzeć i poczuć część historii, która miała miejsce kilkadziesiąt lat temu. Miały też okazję porozmawiać z panią Ludwiką Mendelską, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Wychowankowie nie mogli uwierzyć, że coś tak strasznego mogło się kiedyś wydarzyć - mówi pan Jacek Polewaczyk, dyrektor placówki "Mój Dom" w Ornecie. Dziękujemy żołnierzom za zorganizowanie tego wyjazdu - dodaje.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie starsza część młodzieży miała możliwość zobaczenia miejsca, gdzie ginęli nasi Bohaterowie. Dyrektor placówki, pan Jacek Pawłowicz, opowiedział historię aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37, wskazując obszary, gdzie IPN odnalazł szczątki Bohaterów Walk o Niepodległość. Żołnierze wraz z dziećmi zapalili symboliczne znicze przy tablicy upamiętniającej zamordowanego w tym miejscu patrona 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppłk Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec”.

W imieniu dzieci i wychowawców dziękujemy wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektorowi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, restauracji Gruby Josek, Panu Tomaszowi oraz wszystkim, dzięki którym na twarzach dzieci zagościł uśmiech!

43blpCzytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wojownik. #2955442 | 88.156.*.* 2 sie 2020 10:03

    Jakie powstanie taka teraz Polska. Czym tu się chwalicie , żeby nie powstańcy to by Warszawa nie była tak zniszczona. Taka prawda. I teraz temat zastępczy . Jak nie Smoleńsk to Powstanie dosyć tego bałaganu. Dajcie ludziom pieniądz na godne życie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz