W godzinie próby cały naród stanął do walki [ZDJĘCIA]

2020-08-15 18:03:15(ost. akt: 2020-08-15 18:38:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dziś, 15 sierpnia w Elblągu odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bitwy, dzięki której dziś Polacy żyją w niepodległej Polsce. Chwała bohaterom!
Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem listu okolicznościowego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. „W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także polskim zwycięstwem dla wolności Europy. (…) Zwycięstwo potwierdziło patriotyzm, niezłomność oraz waleczność Bohaterów, którzy nie wahali się przelać krew za ojczyznę.” – pisał minister.


Mariusz Błaszczak nie zapomniał również o polskich żołnierzach. „Święto Wojska Polskiego, to również dzień, w którym szczególnie doceniamy służbę polskich żołnierzy. To dzięki Wam Polacy mogą czuć się bezpiecznie. W dniu Waszego święta przyjmijcie wyrazy wdzięczności za wysiłek oraz poświęcenie, jakie wkładacie w pełnienie służby, a także najlepsze życzenia pomyślności i satysfakcji. Nie bez przyczyny Wojsko Polskie cieszy się bardzo wysokim zaufaniem - dumę z naszych żołnierzy podziela wielu Polaków. Pokażmy wspólnie, jak ważna dla nas jest pamięć o tych, którzy dali nam wolność i niepodległość i godnie uczcijmy ten dzień

Podczas uroczystości Zarząd Krajowego Związku Piłsudczyków nadał miastu Elbląg Medal Stulecia Cudu nad Wisłą. Medal nadano w ramach podziękowania za krzewienie idei i czynów pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

- Dziś wspominamy tych, którzy w tym zwycięstwie mieli swój udział – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. (…) - Tę wojnę wygrało też polskie społeczeństwo jako całość. Widząc nadchodzące zagrożenie Polacy, niezależnie od pozycji społecznej, pochodzenia i różnicy poglądów sięgnęli po broń i stawali w obronie dopiero co tworzonego państwa. W Święto Wojska Polskiego przywołujemy przede wszystkim bitnego żołnierza polskiego i wielkie zwycięstwo polskiej armii. Armii złożonej z ochotników, ale też z zawodowców. W sposób szczególny wspominamy tych, którzy walczyli w cieniu tej wojny, a więc polskich szyfrantów. To oni łamali skutecznie bolszewickie szyfry, dostarczając cennych informacji sztabowi. Co nam dała obroniona w 1920 roku niepodległość? - możliwość samostanowienia, pielęgnowania własnej kultury i języka, co było niezwykle ważne po czasach zaborczej rusyfikacji i germanizacji.

K