Z ulicy Królewieckiej zniknęła estakada [ZDJĘCIA]

2020-08-19 12:20:25(ost. akt: 2020-08-19 12:27:57)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Charakterystyczne rury przebiegające nad ulicą Królewiecką w Elblągu są już historią. W nocy z 18 na 19 sierpnia, w ramach modernizacji sieci ciepłowniczej usunięto ważąca blisko 17 ton estakadę.
Prace polegające na likwidacji rur napowietrznych prowadzone już były przy ul. Legionów (15/16 lipca br.). W ramach prowadzonych prac w rejonie ulicy Legionów i ulicy Królewieckiej zostanie wymienionych łącznie ok. 890 m kanałowych sieci ciepłowniczych na sieci preizolowane oraz zostanie poddanych termomodernizacji około 680 m sieci napowietrznych.


Po zakończeniu prac w tym rejonie miasta pozostaną dwa odcinki rur napowietrznych, zlokalizowanych na terenie Jednostki Wojskowej. Odcinki te także poddane zostaną modernizacji – efekt środowiskowy zostanie zachowany.

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Elblągu ma na celu między innymi unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat ciepła w procesie jego dystrybucji. Usunięcie rur napowietrznych, w tym estakad, ma na celu również zwiększenie estetyki miasta.

W trakcie trwania działań modernizacyjnych EPEC zapewnia dostawy ciepła swoim odbiorcom. Mogą nastąpić krótkotrwałe wyłączenia wynikające z prowadzenia prac technologicznych, o czym klienci powiadamiani są z wyprzedzeniem.

Tegoroczna modernizacja sieci ciepłowniczej w Elblągu zakończy projekt, w ramach którego unowocześnionych zostanie łącznie około 6,8 km sieci. Sieć ciepłownicza, której operatorem jest EPEC to 200 km sieci oraz 2024 węzłów.

Prace w obrębie sieci ciepłowniczych prowadzone są w ramach drugiego etapu projektu “Modernizacja sieci ciepłowniczych w Elblągu”. Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach umowy zawartej przez EPEC z NFOŚiGW. Zakończenie prac technologicznych wraz z odtworzeniem terenu planowane jest do końca października.

W Elblągu jest jeszcze pięć takich estakad — poinformował Edward Atanasiu, kierownik projektu. — One będą likwidowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ze względów technicznych, w dniu dzisiejszym, nie ma takiej potrzeby.

— Zakładany łączny koszt prowadzonych inwestycji, to około 27 mln zł — mówił Andrzej Kuliński, prezes EPEC. — Z czego blisko 10 mln zł. stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elbkag #2961705 | 31.1.*.* 19 sie 2020 19:15

    Kto jest Atanasiu???

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ol #2961562 | 213.73.*.* 19 sie 2020 13:01

    Nie kojarzę królewieckiej. Była kiedyś kaliningradzka, ale teraz to dworcowa.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)