7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

2020-09-24 08:00:00(ost. akt: 2020-09-23 10:50:16)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

Kino Dzieci to przegląd najlepszych produkcji nakręconych w ostatnich latach dla młodych widzów. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 4-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Pokazy odbędą się od 26 września do 4 października w Kinie Światowid.
Widownia Kina Dzieci, od startu festiwalu w 2014 do dziś, rozrosła się do ponad dwudziestu miast w Polsce. Publiczność każdej edycji zapoznaje się z międzynarodowymi produkcjami nominowanymi w Konkursie Głównym, które nie trafiły jeszcze do szerokiej dystrybucji. Pełen program, pogrupowanyw sekcje, prezentowany jest w Warszawie i we Wrocławiu, zaś najważniejsza z sekcji, czyli Konkurs główny prezentowany jest również w pozostałych ok. dwudziestu festiwalowych miastach. Najlepszy film zawsze wybierany jest przez widzów z całej Polski. Dzięki festiwalowi na ekranach polskich kin pojawiają się wyselekcjonowane tytuły, w tym europejskie i międzynarodowe produkcje – filmy aktorskie, animacje, filmy dokumentalne oraz seriale dla dzieci.

Doświadczenia ostatnich miesięcy pozwalają nam jeszcze bardziej docenić wartość spotkań i wspólnego dzielenia festiwalowych wrażeń. Podczas tej edycji w szczególny sposób będziemy dbać o zachowanie środków ostrożności i bezpieczeństwa związanych z wizytą w kinie i seansami filmowymi. Mając na uwadze komfort naszych widzów, a także misję upowszechniania jakościowych filmów dla młodych widzów w nadchodzącej edycji zdecydowaliśmy się na udostępnienie części filmów również w wersji online. Filmy 7. MFF Kino Dzieci będą zatem nie tylko jeszcze bardziej dostępne, ale i (na co głęboko liczymy) dadzą początek nowej formule festiwalu.

Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność i nagradzane Kwiatem Paproci. W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy filmy o wyjątkowej różnorodności gatunkowej i stylistycznej.

Harmonogram projekcji w Elblągu:


Sobota 26 września
11:30 "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Rabuś z pociągu" (reż. Moa Gammel, Szwecja, 2020, 82’, dubbing, aktorski), grupa wiekowa: 6+
Nieustraszeni detektywi znów na tropie. Tym razem poszukują rabusia, który okradł pociąg. Niespodziewanie podejrzanych robi się więcej. Kto i jak zatem ukradł fortunę z pędzącego ekspresu? Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzieniauciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka.

13:30 "Binti" (reż. Frederike Migom; Belgia,Holandia, 2019, 90’, dubbing, aktorski), grupa wiekowa: 9+
Binti – przebojowa 12-latka prowadzi swojego vloga i marzy o sławie. Grozi jej jednak deportacja do rodzinnego Konga. Ratunku upatruje w miłośniku natury – Eliasie, jego mamie i… sile Internetu. Binti chce być słynną vlogerką. Ponieważ przebywa z tatą w Belgii nielegalnie, wisi nad nimi widmo deportacji. Schronienie znajdują przypadkiem u spokojnego Eliasa i jego mamy. Dziewczyna i chłopak są jak ogień i woda, ale zaprzyjaźniają się. Binti pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi, wykorzystując moc Internetu. Gdy policja wpada na trop dziewczyny, Elias staje w obronie przyjaciółki. „Binti” to obsypana nagrodami (m.in. ECFA Award, festiwal Cinekid), zabawna, wzruszająca opowieść o przyjaźni, rodzinie i marzeniach, z której wyłania się ponadczasowa prawda: każdy człowiek „jest legalny” i ma prawo do godnego życia.

15:30 "Fritzi - przyjaźń bez granic" (reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula; Niemcy, Luksemburg, Belgia, Czechy, 2019, 86’, dubbing, animacja), grupa wiekowa: 9+
Rok 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i dołącza do pokojowej rewolucji. Wschodnie Niemcy, rok 1989. Przyjaciółka Fritzi – Sophiewyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej podopiekę psa. Jesienią Sophie nie wraca do szkoły – zostajew zachodnich Niemczech. Fritzi obserwuje, jak w szkoletworzą się podziały na lepszych i gorszych, a wokółorganizowane są potajemne spotkania. 12-latka staje się świadkiem pokojowej rewolucji. Ona sama chce znów zobaczyć swoją przyjaciółkę i zwrócić jej psa, dlatego odważnie zmierza pod granicę podzielonego kraju. Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiada o zawirowaniach historii z dziecięcej perspektywy. Twórcom udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, ale i autentyczny. Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszejanimacji na festiwalu Filem’On w Brukseli.

Niedziela, 27 września
11:30 "Ella Bella Bingo" (reż. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth; Norwegia, 2020, 75’, dubbing, animacja), grupa wiekowa: 4+
Ella i Henry to nierozłączni towarzysze zabaw. Gdy pewnego dnia w okolicy pojawia się nowy sąsiad, wszystko się zmienia… A bohaterowie przekonują się, że prawdziwa przyjaźń to niełatwa sprawa. Ella to przebojowa 5-latka, która ma niespożytą energię,a swoimi pomysłami zaraża wszystkich wokół. Kiedypostanawia zorganizować lokalny konkurs talentów, znajdujemnóstwo chętnych, a sama chce zaprezentować magiczne sztuczki w duecie z Henrym, swoim najlepszym przyjacielem.Pech chce, że do miasteczka wprowadza się Johnny, który ma mnóstwo gadżetów, w tym fantastyczny rower, więc odrazu wzbudza zainteresowanie pozostałych dzieci. Zamiast bawić się i trenować z Ellą, Henry spędza coraz więcej czasuz nowym kolegą. W końcu dochodzi do pierwszej kłótni między przyjaciółmi, którzy nigdy dotąd się nie sprzeczali… Czy przyjaźń Elli i Henry’ego przetrwa tę próbę?

13:30 "Tarapaty 2" (reż. Marta Karwowska, Polska, 2020, 82’, oryginalna wersja językowa, aktorski), grupa wiekowa: 9+
Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika cenny obraz, Julkę i Olka czeka kolejne śledztwo. Dla dziewczynki będzie to szczególne wyzwanie, bo o kradzież dzieła zostaje oskarżona jej ciotka. Julka i Olek przybywają do Poznania, by zdążyć na wernisażwystawy poświęconej twórczości Claude’a Moneta. Niestety,w momencie uroczystego odsłonięcia najważniejszegoobrazu – „Plaży w Pourville”, dochodzi do nieoczekiwanegowybuchu! Okazuje się, że oryginał dzieła zniknął, a zamiastniego została umieszczona kopia z bombą. Kto stoi za tymmisternie przygotowanym włamaniem? Oskarżenia padają nadwie pracownice muzeum: ciocię Julki i mamę przebojowejFeli, nowo poznanej koleżanki. Rozpoczyna się śledztwo, któreprowadzi do zagadki sprzed lat i klątwy tajemniczej Lucyny – dawnej opiekunki wystaw. Julka i Fela muszą połączyć siły, by uratować swoje krewne, a jednocześnie zaczynają rywalizować o względy Olka… W „Tarapatach 2” przed parą młodych detektywów kolejne śledztwo, ale i… pierwsza miłość.

Sobota, 3 października
11:30 "Halvdan- Prawie wiking" (reż. Gustaf Akerblom, Szwecja, 2018, 97’, dubbing, aktorski), grupa wiekowa: 6+
Dwa zwaśnione rody walczą o władzę. Pomimo konfliktu Halvdan i Meia próbują się zaprzyjaźnić i rozwiązać zagadkę zaginionego topora – symbolu siły wikingów. Kiedy umiera wielki przywódca wioski wikingów, znikajego magiczny topór – symbol władzy. Synowie zmarłego,oskarżając się o kradzież, dzielą osadę na dwa nienawidzącesię nawzajem obozy. W takich okolicznościach zaczyna sięhistoria Halvdana – młodego kowala, mieszkańca wioskiwschodniej, którego złośliwi nie traktują jak prawdziwegowikinga, ponieważ kuleje. Pewnego dnia chłopiec poznaje nadrzeką księżniczkę z zachodu – Meię. Wbrew zasadom dziecizaprzyjaźniają się ze sobą. Czy ich zakazana przyjaźń przetrwa,a wieloletni konflikt zostanie zażegnany? Zadania nie ułatwiaani twardy upór wschodniego i zachodniego przywódcy,ani wciąż nieodnaleziony topór – symbol władzy.Ciepła i zabawna opowieść o przyjaźni mimo różnic i o zwalczaniu uprzedzeń, zrealizowana na podstawie książki Martina Widmarka.

13:30 "Szczęściara" (reż. John Sheedy, Australia, 2019, 98’, dubbing, aktorski), grupa wiekowa: 9+
Candice to niepoprawna optymistka, która pragnie naprawiać świat wokół siebie. Jej największym wyzwaniem jest wyciągnięcie własnej rodziny z kryzysu. Czy 12-latce uda się zarazić szczęściem swoich bliskich? Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdaniedoskonale pasuje do 12-letniej Candice. Wielki optymizmdziewczynki sprawia, że wśród rówieśników uchodzi zadziwaczkę. Mimo to rudowłosa bohaterka śmiało idzie przezżycie i chce pomagać innym: nauczycielce z rozbieganymokiem, nowemu koledze „z innego wymiaru”, a przedewszystkim – własnej rodzinie, która przechodzi trudne chwile.Tylko jak przekonać upartych dorosłych żeby „wyszli ze swojejskorupy”?„Szczęściara” to barwna, zabawna i momentami szalonaopowieść w duchu filmów Wesa Andersona. Uwaga, możeciezarazić się uśmiechem!Film otwierał prestiżową sekcję Generation Kplus na festiwalu Berlinale w 2020 roku i jest świetnie przyjmowany przezpubliczność na całym świecie.

15:30 "Wszyscy za jednego" (reż. Johanne Helgeland, Norwegia, 2020, 96’, lektor, aktorski), grupa wiekowa: 9+
W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji. Grudzień 1942 roku, II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, miłośniczka opowieści o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomoc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji. Z kolei Otto niechętnie rusza w drogę, obwiniając Daniela i Sarę o aresztowanie rodziców. Dzieci czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni ponad granicami, o bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci.

Niedziela, 4 października
11:30 "Filonek Bezogonek" (reż. Christian Ryltenius, Szwecja, 2020, 67’, dubbing, animacja), grupa wiekowa: 6+
Sympatyczny kociak niespodziewanie znajduje się wśród nieznajomych w wielkim mieście. Czy uda mu się z nimi zaprzyjaźnić i bezpiecznie wrócić do ukochanej właścicielki? Kiedy w domu Birgitty pojawia się Filonek, dziewczynkanie posiada się z radości! Niestety wspólne szczęście trwakrótko… Kot zawsze chodzi własnymi ścieżkami i pewnegodnia gubi się w lesie. W końcu dociera do Uppsali – wielkiego miasta, w którym poznaje mnóstwo innych zwierząt: kocigang kierowany przez pewnego siebie Mike’a, wrażliwą Mayę,z którą od razu znajduje wspólny język i grupę groźnych psów. „Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl