Cztery miliony dla mistrzów zawodu

2020-10-01 13:49:10(ost. akt: 2020-10-01 14:00:16)
Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstało w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstało w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami

Autor zdjęcia: UM Elbląg

To najnowocześniejsze centrum kształcenia praktycznego w regionie — tak o Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej mówi wiceprezydent Janusz Nowak. Do Elbląga w ramach rozwoju szkolnictwa zawodowego trafi kolejne dofinansowanie.
Tym razem ponad 4 mln złotych unijnego dofinansowania elbląski samorząd przeznaczy na realizację projektu "Mistrzowie zawodu — wzrost jakości kształcenia zawodowego w Elblągu".

Zadanie to jest kolejnym etapem rozwijania szkolnictwa zawodowego w naszym mieście — informuje Janusz Nowak.

I zaznacza: — Elbląg jest liderem w tej dziedzinie, a to za sprawą Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które powstało w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, aby kształcić pod potrzeby rynku pracy. To najnowocześniejsze centrum kształcenia praktycznego w regionie. Stworzyliśmy także nowoczesne pracownie w naszych szkołach.

Wiceprezydent Elbląga zauważa, że na wspomniany cel samorząd wydatkował już około 25 mln złotych. Kolejne 4 przeznaczone zostaną na doposażenie bazy dydaktycznej oraz szkolenia zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Jak informuje elbląski Urząd Miasta, projekt skierowany jest do 15 nauczycieli i 35 uczniów, którzy kształcą się w 5 zawodach istotnych dla gospodarki Warmii i Mazur. A są to: technik mechatronik, technik energetyk, kucharz, cukiernik i kelner/barman.

Projekt ma na celu wzmocnienie powiązania systemu kształcenia zawodowego z rynkiem pracy i podniesienie jakości systemu edukacyjnego, co skutkować ma większą szansą na zatrudnienie dla uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego — Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.

W ramach projektu obie placówki wyposażone zostaną w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. W Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej powstaną pracownie zewnętrzne pn. Inteligentny Budynek oraz Poligon energetyczny, które umożliwią uczniom praktyki szkolne na systemach fotowoltaicznych i solarnych. W Zespole Szkół Gospodarczych natomiast powstanie Mobilne Laboratorium Edukacji Kulinarnej, które stanowić będzie dodatkową przestrzeń kuchenną zapewniającą młodzieży naukę nowoczesnych technik przygotowania potraw przy okazji imprez plenerowych. Projekt zakłada też zakup sprzętu IT umożliwiający zdalne nauczanie potrzebującym uczniom — przekazuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

Doskonalone będą również umiejętności i kompetencje nauczycieli, których czekają szkolenia zawodowe i 40-godzinne zajęcia praktyczne u elbląskich pracodawców.

Wśród lokalnych firm zaplanowano staże zawodowe dla młodzieży uczestniczącej w projekcie

Wartość zadania wynosi 4 625 759,17 zł, z czego 4 066 964,17 zł to dofinansowanie pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014-2020.

Projekt realizowany będzie od 4 stycznia przyszłego roku do 30 września 2023.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl