Uczniowie z klasy mundurowej na zajęciach z bezpieczeństwa w EUH-E
2020-10-23 18:00:00(ost. akt: 2020-10-23 13:29:24)
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w ramach realizacji misji społecznej i podejmowania różnych form współpracy ze środowiskiem podpisała kolejne porozumienie, tym razem z Zespołem Szkół Technicznych w Elblągu i objęła patronat nad klasą mundurową.
Porozumienie zostało podpisane 20 października 2020 przez rektora Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej dr. Zdzisława Dubiellę, prof. EUH-E i dyrektor Zespołu Szkół Technicznych dr inż. Hannę Mierzejewską.
Tym samym EUH-E zobowiązała się do objęcia patronatu nad klasą mundurową w Zespole Szkól Technicznych, co w praktyce oznacza umożliwienia uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu udziału w wykładach na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
W planach są także spotkania pozwalające młodym ludziom poznać specyfikę zawodów wykonywanych w ramach służb mundurowych oraz udział w wybranych zajęciach ćwiczeniowych a także wizyty młodzieży szkolnej w EUH-E połączone z prelekcją w pracowni bezpieczeństwa wewnętrznego. EUH-E będzie także kierowała zaproszenia do młodzieży szkolnej na organizowane konferencje naukowe o tematyce bezpieczeństwa. W sytuacji pandemii kontakty te będą miały charakter spotkań online.
- Od 2009 roku w klasach kształcących w zawodzie technik analityk realizujemy innowację pedagogiczną „Pragmatyka służby w Policji i Straży Pożarnej” – wyjaśnia dr inż. Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera w Elblągu. - Istotą innowacji jest szeroki udział w realizacji programu instytucji zawodowo zajmujących się utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego. Dzięki dodatkowym zajęciom edukacyjnym prowadzonym między innymi przez przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. prawa, kryminalistyki, technik interwencji, komunikacji społecznej, samoobrony, planowania, wiedzę o Policji i Straży Pożarnej, prewencji, przestępczości kryminalnej, prawa o ruchu drogowym, techniki i taktyki interwencji oraz etyki pracy policjanta i strażaka. Nie brakuje też zajęć doskonalących umiejętności w zakresie pierwszej pomocy, samoobrony i musztry poszerzających wiedzę programową z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Realizacja omawianej innowacji ma także znaczący wpływ na kształtowanie właściwych postaw młodzieży – dodaje dyrektor ZST. - Wprowadzenie innowacji pozwala na dokonanie właściwego wyboru dotyczącego kontynuowania nauki na wyższych uczelniach czy wyboru dalszej drogi zawodowej ukierunkowanej na służbę w Policji lub innej instytucji statutowo zajmującej się problematyka zapobiegania przestępczości oraz bezpieczeństwa.
Porozumienie zawarte z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną z pewnością uatrakcyjni cykl kształcenia młodych ludzi i pozwoli im podjąć właściwe decyzje związane z wyborem ścieżki kształcenia.
- Jako uczelnia czujemy się zobowiązani do podejmowania działań na rzecz środowiska, w którym funkcjonujemy, w tym na rzecz ludzi młodych. Stąd inicjatywy porozumień patronackich – stwierdza rektor EUH-E dr Zdzisław Dubiella, prof. EUH-E. – Uczniowie dzięki takim kontaktom mogą poszerzyć swoją wiedzę z danej dziedziny, przekonać się, jak wyglądają wykłady czy zajęcia ćwiczeniowe, poznać specyfikę studiów. Myślę, że to będzie dla nich ciekawe, bo na bezpieczeństwie wewnętrznym mamy kadrę o bogatym dorobku zawodowym, która może podzielić się swoimi doświadczeniami. W ten sposób młody człowiek buduje swoje wyobrażenie o przyszłej pracy, ale także o specyfice studiów.
Pierwsze wspólne zajęcia dla klasy patronackiej odbędą się w listopadzie i będą miały charakter zajęć praktycznych, prowadzonych online.
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez