Archeolodzy na tropie zamku [ZDJĘCIA]

2020-10-27 12:00:00(ost. akt: 2020-10-27 10:14:16)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Specjalistyczny georadar, który swoim wyglądem przypomina trochę… kosiarkę do koszenia trawy przeczesywał w minionym tygodniu okolice Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Wszystko to za sprawą prac nad odnalezieniem szczątków elbląskiego zamku.

Prof. Fabian Welc z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego tym razem zajął się działką przy ul. Wapiennej. Tam bowiem, według wiedzy, jaką posiadają archeolodzy, również powinny znajdować się pozostałości po zamku krzyżackim.
Choć prace przy ul. Wapiennej wyglądały jak koszenie trawy, to miały dużo większe znaczenie. Profesor Welc za pomocą specjalistycznego georadaru szukał reliktów niemal całkowicie rozebranego zamku, które powinny znajdować się na głębokości 2 m. Co archeolodzy mogą znaleźć w tym miejscu? Jak zauważa Fabian Welc, najprawdopodobniej była tu fosa oraz większa część skrzydła północnego Zamku Wysokiego.

Przypomnijmy: pod koniec września dobiegła końca pierwsza kampania wykopaliskowa nowego projektu, którego celem jest zbadanie pozostałości zamku elbląskiego. Po zamku nie zostało nic poza fragmentem wschodniego skrzydła podzamcza oraz fragmentem przeciwległego skrzydła, w którym dzisiaj mieści się muzeum. — Wiemy z kilku źródeł, że był to największy po zamku malborskim zamek w Prusach, tzw. konwentualny — opowiadał Fabian Welc. —- Był jednym z najwcześniejszych zamków. Być może nawet zamek elbląski był pierwowzorem dla wszystkich innych późniejszych tego typu zamków, łącznie z Malborkiem. We wrześniu udało się odkryć mur, relikt wieży, która musiała się w tym miejscu znajdować.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl