Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Wycięto 27 drzew

2020-10-29 08:22:45 (ost. akt: 2020-10-29 08:30:49)

Autor zdjęcia: K

O wycince drzew przy ul. Kochanowskiego informowaliśmy prawie dwa tygodnie temu. Wówczas też pytania w tej sprawie wysłaliśmy do ratusza. Dziś już wiemy, że wycięto 27 drzew, które kolidowały z budową nowego marketu.

Jak poinformował Departament Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu prace związane z przebudową ul. J. Kochanowskiego na odcinku od ul. S. Żeromskiego do ul. J. A. Komeńskiego wykonywane są na podstawie umowy drogowej podpisanej przez Gminę Miasto Elbląg z inwestorem realizującym obiekt handlowy LIDL. Inwestor przebudowę drogi wykonuje na swój koszt.

Inwestor opracował dokumentację projektową na przebudowę drogi i uzyskał wszystkie niezbędne zgody umożliwiające realizację robót budowanych, w tym dotyczących wycinki drzew kolidujących z tym zamierzeniem. - Jednym z elementów dokumentacji projektowej była inwentaryzacja zieleni – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta. - Projektant wyznaczył drzewa, które kolidują z elementami budowy obiektu handlowego, zagospodarowaniem terenu inwestora oraz przebudową ul. Kochanowskiego.

- Gmina Miasto Elbląg, po zapoznaniu się z dokumentacją projektową wraz z inwentaryzacją zieleni wydała zgodę właścicielską na zakres prac w pasie drogowym, co pozwoliło spółce LIDL na wystąpienie do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego o uzyskanie zezwolenia na wycinkę 30 szt. drzew z pasa drogowego ul. Kochanowskiego w Elblągu – dodaje Łukasz Mierzejewski. - Na podstawie złożonego przez LIDL wniosku, Marszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego decyzją z dnia 28.08.2019 zezwolił na wycinkę 27 drzew, zlokalizowanych w pasie drogowym ul. Kochanowskiego nakazując jednocześnie wykonanie nasadzeń zastępczych w ilości 40 szt. w terminie do 29.10.2021 r.

Jak dodaje Łukasz Mierzejewski, zgodnie z przedmiotową decyzją, ze względu na brak miejsca w pasie drogowym ul. Kochanowskiego, nasadzenia mają być częściowo wykonane na terenie inwestora a częściowo na działce miejskiej przy ul. Kłoczowskiego. Ponadto do obowiązku inwestora należy ich pielęgnacja w okresie 3 lat.

Dlaczego inwestor musiał wyciąć drzewa? - Wycinka drzew prowadzona była na wniosek inwestora i wymuszona została przez kolizję tych drzew z nowym zjazdem publicznym do obiektu handlowego – dodaje Mierzejewski. – Dodatkowo wycięcie drzew zapewni widoczności w obrębie nowego obiektu. Drzewa, które zostały wycięte miały płytki system korzeniowy, który umiejscowiony był w konstrukcji chodnika, bezpośrednio pod jego nawierzchnią. Inwestycja obejmowała także przebudowę tego chodnika, korzenie natomiast mogłyby podnosić płytki i powodować nierówności. Biorąc pod uwagę powyższe, wykonanie nowej konstrukcji chodnika na tym odcinku nie byłoby możliwe bez uszkodzenia korzeni drzew, co prowadziłoby do zmniejszenia ich stabilności i negatywnie wpłynęłoby na ich stan zdrowotny.

Jak dodaje Departament Zarząd Dróg: - W naszej ocenie nie jest zasadnym pozostawienie drzew z niepełnym i uszkodzonym systemem korzeniowym co mogłoby, prowadzić do wywrócenia się drzewa powodując zagrożenie zdrowia lub uszkodzenie mienia.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Fin #2997185 | 88.220.*.* 30 paź 2020 07:43

    i lumpeksów

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Elbląg- miasto mzachodnich marketow, banków i #2997184 | 88.220.*.* 30 paź 2020 07:42

    Fin

    ! - + odpowiedz na ten komentarz