Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

W Braniewie będzie ekologiczne ciepło

2020-11-21 09:19:27 (ost. akt: 2020-11-21 09:20:43)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

INNOWACJA // Braniewo stawia na ekologię, również w przypadku funkcjonowania systemu ciepłowniczego. Dlatego braniewskie MPEC postanowiło zbudować wysokosprawną kogenerację gazową. Projekt dostał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zmiany były potrzebne. Zmieniająca się koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza wytyczne Komisji Europejskiej w zakresie funkcjonowania systemów ciepłowniczych spowodowały, że przedsiębiorstwa ciepłownicze zostały zobowiązane do stosowania rozwiązań ekologicznych. Takie rozwiązania ograniczają uciążliwą emisję substancji szkodliwych do otoczenia i tworzą wizerunek przyjaznego dla środowiska.

Jak czytamy na stronie braniewskiego MPCE-u, taka właśnie idea przyświeca działaniom Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Braniewie. Opracowywanie koncepcji rozwoju spółki oraz jej dalszego funkcjonowania trwa od kilku lat i poparte było prowadzonym dialogiem technicznym oraz współpracą z firmami konsultingowymi i ośrodkami politechnicznymi. W wyniku tych prac wybrano jako najbardziej efektywną koncepcję rozwoju opartą na budowie wysokosprawnej kogeneracji gazowej.

25 lipca 2019 roku spółka złożyła wniosek aplikacyjny do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Osi Priorytetowej I. Zmniejszenie emisyjności gospodarki na ,,Budowę Systemu Kogeneracyjnego w MPEC Sp. z o.o. w Braniewie”.

W ramach zadania planowane jest wybudowanie układu kogeneracyjnego opartego na dwóch silnikach gazowych, stacji regazyfikacji gazu LNG, infrastruktury ciepłowniczej i elektroenergetycznej oraz spinki sieci ciepłowniczej łączącej sieć ciepłownicza ciepłowni ,,Kościelna” i ,,Stefczyka”.

Planowana inwestycja pozwoli na wytworzenie w skojarzeniu energii cieplnej oraz elektrycznej, która jest w stanie pokryć 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Przedsiębiorstwa. Poza tym produkcja energii elektrycznej w blokach kogeneracyjnych pozwoli na pozyskiwanie dodatkowych środków, z których nadwyżka wytworzonej energii elektrycznej umożliwi jej sprzedaż, oraz pozyskanie środków wynikających ze wsparcia kogeneracji.

Jak zaznaczają pracownicy MPEC, projektowana jednostka kogeneracyjna nie pokryje w całości zapotrzebowania na energię cieplną w sezonie grzewczym. Dlatego przewiduje się pracę we współpracy z istniejącym systemem cieplnym. W okresie grzewczym, praca elektrociepłowni wspomagana będzie przez istniejące kotły węglowe, z uwzględnieniem priorytetu pracy zespołu kogeneracyjnego.

Szacowana wartość inwestycji ok. 17 mln zł. Zakładany termin realizacji 2020-2023.

Jak poinformował Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa na profilu FB, projekt „Budowa Systemu Kogeneracyjnego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.” uzyskał dofinansowanie z UE na ponad 6,6 mln zł. — Pozyskane pieniądze umożliwią powstanie unikatowego w skali kraju układu kogeneracyjnego zasilanego skroplonym gazem LNG — napisał burmistrz. — Zostanie on wybudowany przy ciepłowni znajdującej się przy ul. Stefczyka. Równoczesne połączenie dwóch systemów ciepłowniczych znajdujących się na terenie miasta pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla niemal o 50 proc. Za skuteczność i determinację w realizacji tego projektu pragnę serdecznie podziękować zarządowi MPEC oraz wszystkim jego pracownikom — kończył Tomasz Sielicki

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gosc #3011878 | 10.10.*.* 25 lis 2020 13:47

    ciekawe ile nam doloza do rachunkow.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #3010430 | 188.147.*.* 22 lis 2020 17:25

    Ja bym chętnie mieszkanie do sieci podłączył, ale w małym bloku w którym są 3 mieszkania na pion, są to ogromne koszty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz