Dlaczego rosną ceny ciepła w mieście?

2020-11-25 14:00:00(ost. akt: 2020-11-25 13:48:27)

Autor zdjęcia: K

To pytanie postanowiła zadać posłanka Monika Falej prezydentowi Elbląga oraz prezesowi EPEC. – Przez ostatnie dwa lata ceny nie tylko nie malały, ale nawet rosły – mówi zaniepokojona posłanka.
- Od 2012 roku mamy znaczny wzrost cen ciepła, szczególnie jego przesyłu – wyjaśniała podczas konferencji Monika Falej. - Niestety nie ma w związku z tym żadnych rozwiązań ani żadnej strategii, która przynosiłaby efekty. To budzi niepokój wśród elblążan.

Według posłanki nadzieją był rok 2016, kiedy nastąpiła zmiana prezesa EPEC. To dawało nadzieję na to, że zła sytuacja się odwróci. - Okazuje się, że ta szansa nie została wykorzystana, nie podjęto żadnych działań w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego mieszkańcom – kontynuuje posłanka. - W 2018 roku przyszły wybory samorządowe. Większość kandydatów na prezydenta podejmowała ten temat, jeden z nich mówił nawet, że obniży ceny ciepła o 20 proc. Jest to obecny prezydent Elbląga. Przez ostatnie dwa lata ceny nie tylko nie malały, ale nawet rosły.

- Chcę wyjaśnić, dlaczego koszty przesyłu cały czas wzrastają. Wysłałam pytania do prezydenta i do prezesa EPEC-u. Podjęłam kontrolę poselską, która jest obecnie w toku.

Posłanka w swoich pismach poruszyła wiele istotnych kwestii. „EPEC stawia barierę w społecznym dostępie do informacji” – czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta. „Ceny ciepła na 2021 rok maja wzrosnąć ponad 3 proc., zamiast zapowiadanej wielokrotnie znaczącej obniżki. (…) „Panie prezydencie, proszę o właścicielski nadzór nad merytorycznym udzieleniem odpowiedzi na postawione Zarządowi przeze mnie pytania. Pytania i odpowiedzi ważne również dla Pana.”

Posłanka wysłała do prezesa EPEC 21 pytań. Dotyczyły one między innymi celowości i odpowiedzialności decyzyjnej zamawiania dwóch opracowań „modelu” ciepłowniczego (…) mimo istnienia opracowań wcześniejszych, a także ewentualnej możliwości wykreślenia wymagań postawionych przez komisję przetargową wobec pracowników ILF. Monika Falej pyta także o „Wieloletnią umowę o zaopatrzeniu Elbląga w ciepło”, zawartą pomiędzy EPEC, a EKO, zawartą w czerwcu tego roku. Posłanka chce także dostępu do dotychczasowych wyników spółki, przyczyn, celowości, zasad i przewidywanej efektywności w kontekście prowadzonej reorganizacji przez podmioty spoza EPEC czy informacji o wyniku finansowym i systemie wynagrodzeń.

Czy Monika Falej dostanie odpowiedź na swoje pytania? Jaka Będzie reakcja prezydenta Elbląga? Póki co strony nie odpowiedziały na wysłane pisma.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl