Nauczyliśmy się trochę inaczej pomagać

2020-12-11 10:00:00(ost. akt: 2020-12-11 08:48:52)
Gabriela Zimirowska: Nauczyliśmy się pomocy sąsiedzkiej, widzimy, jak to ewoluowało, otwieramy oczy i nabieramy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Gabriela Zimirowska: Nauczyliśmy się pomocy sąsiedzkiej, widzimy, jak to ewoluowało, otwieramy oczy i nabieramy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Za nami kolejna, już siedemnasta, edycja Konkursu im. dr Aleksandry Gabrysiak, którego celem jest wyłonienie najlepszej inicjatywy elbląskich organizacji pozarządowych. Tym razem zwycięzcą okazało się Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu.
Podczas czwartkowego ogłoszenia wyników konkursu głos zabrał Maciej Pietrzak. — Na wstępie w imieniu prezydenta Elbląga chciałbym podziękować wszystkim organizacjom, które w tym trudnym roku włączyły się w szerokie działania wspierające mieszkańców Elbląga. Bardzo cieszymy się z tego, że organizacje tak aktywnie odpowiedziały na apel o wsparcie innych i że pomimo tego, co się zadziało, ich działalność była w mieście widoczna — mówił pełnomocnik prezydenta Elbląga do spraw organizacji pozarządowych.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się dwie organizacje — Fundacja Końskie Zdrowie z cyklem imprez "Pony Cup", które rocznie, pozwala około 300 dzieciom na sprawdzenie swoich sił w jeździectwie konnym oraz Regionalne Centrum Wolontariatu, które w trakcie pandemii uruchomiło pomoc kierowaną m.in. do seniorów i osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z werdyktem zwycięzcą zostało Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, które, na razie wirtualnie, otrzymało nagrodę prezydenta miasta oraz 2 tysiące złotych ufundowane przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Fundację Elbląg.

— Pandemia zaskoczyła wszystkich, nas również. Chociaż nas w takim pozytywnym tego słowa znaczeniu, ponieważ zamiast się zamykać i wycofywać, musiałyśmy ruszyć w miasto do wszystkich tych, którzy potrzebowali pomocy — mówiła Gabriela Zimirowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. — Same uczyłyśmy się pomagania w tak trudnym czasie — dodała pani Gabriela.

Szefowa Regionalnego Centrum Wolontariatu wspomniała również o tym, jak szybko udało się uruchomić w Elblągu grupę „Widzialna ręka” i jak wielu mieszkańców zaangażowało się w pomaganie.

— Widzimy, że od początku trochę inaczej otworzyliśmy nasze serducha. Okazuje się, że nauczyliśmy się nie być samolubni. Mam wrażenie, że pandemia, w tym całym źle, które się dzieje, przyniosła też dużo dobrego. Nauczyliśmy się pomocy sąsiedzkiej, widzimy, jak to ewoluowało, otwieramy oczy i nabieramy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Składając wniosek, chciałyśmy więc pochwalić nas jako społeczeństwo — żebyśmy dostrzegli, jak zmieniamy się jako ludzie — przyznała Gabriela Zimirowska.

Warto dodać, że 21 października Regionalne Centrum Wolontariatu obchodziło swoje dziewiętnaste urodziny.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl