Czwartek, 4 marca 2021. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Straż Graniczna urzęduje w nowej placówce [ZDJĘCIA]

2021-01-20 16:00:00 (ost. akt: 2021-01-20 13:21:39)

Autor zdjęcia: A. Kubiak MOSG

Blisko 17 mln złotych kosztowały nowe obiekty wybudowane dla placówki Straży Granicznej w Elblągu. Jak informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, inwestycja została zakończona.


Roboty budowlane trwały od połowy 2019 roku. — Objęły one budowę nowego obiektu i przylegających do niego boksów garażowych z ciągiem pieszym, drogami i miejscami garażowymi — wylicza Andrzej Juźwiak. — Poza tym wyburzono dotychczas użytkowany budynek. W jego miejscu wybudowano kolejne boksy garażowe, w tym dla jednostki pływającej. Dodatkowo powstały tu kojce dla psów służbowych, miejsca parkingowe, a teren i wał przeciwpowodziowy zyskały nowe ogrodzenie wraz z dojściem do pomostu z jednostką pływająca na rzece Elbląg.

W budynku przystosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych funkcjonariusze mają do dyspozycji prawie 2000 m2. Oprócz centrum służb dyżurnych znajdują się tam pomieszczenia biurowe, socjalne i magazynowe, a także nowocześnie wyposażona sala szkoleniowo-konferencyjna.

— Wybudowany obiekt w Elblągu stanowić będzie w całości integralną część infrastruktury morskiego przejścia granicznego na zewnętrznej granicy UE i strefy Schengen — wyjaśnia rzecznik. — Wykorzystywany zostanie do zapewnienia sprawnej i skutecznej odprawy granicznej na przejściu granicznym w Elblągu obsługującym połączenia z Obwodem Kaliningradzkim w Federacji Rosyjskiej.

1 czerwca wyburzono budynek, który służył funkcjonariuszom od wielu lat. — To był stary budynek, a dzięki nowemu obiektowi z pewnością poprawią się warunki obsługi osób, które przypływają tutaj do portu, a więc wszystkie czynności graniczne powinny być przyspieszone i będą odbywać się w warunkach o standardach unijnych — mówił wówczas kmdr ppor. SG Zbigniew Lenart, komendant Straży Granicznej w Elblągu.

Jak wygląda praca funkcjonariuszy w nowym obiekcie? — Pierwszy kontakt z placówką odbywa się w miejscu obsługi interesantów — opowiadał w czerwcu komendant. — Urzęduje tu służba dyżurna, która kieruje do odpowiednich komórek, czy to w ramach postępowań karnych, czy sprawy o wykroczenia, czy sprawy w stosunku do cudzoziemców. To jest jeden z lepszych tego typu budynków w skali kraju.

Placówka Straży Granicznej w Elblągu powstała w maju 1996 roku. Do końca 2000 roku pozostawała w strukturze organizacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej, przez następne 3 lata była częścią Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. 1 stycznia 2004 roku ponownie włączono ją w struktury MOSG. Zasięg placówki obejmuje miasto Elbląg, powiat elbląski, malborski, kwidzyński, sztumski oraz gminę Frombork.

Nowoczesna siedziba elbląskich funkcjonariuszy powstała w ramach projektu „Budowa i wyposażenie budynku SG w Elblągu usprawnieniem odpraw granicznych”. Jego beneficjentem jest Wojewoda Warmińsko-Mazurski, a jednostką realizującą Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Środki na inwestycję pochodziły z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i budżetu państwa.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB