Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Samowolne usuwanie blokady samochodowej nie popłaca

2021-01-26 12:22:47 (ost. akt: 2021-01-26 12:25:03)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblagu

Samowolne usuwanie blokady z koła pojazdu nie popłaca. Przekonał się o tym pewien elblążanin, który najpierw zadzwonił do Straży Miejskiej w Elblągu z pytaniem: "Ile kosztuje zdjęcie blokady z koła pojazdu?", po czym nie czekając na przyjazd strażników, dokonał uszkodzenia blokady samochodowej poprzez samowolne usunięcie jej z koła swojego pojazdu.

Za swój czyn został ukarany przez Sąd Rejonowy w Elblągu grzywną w wysokości 200 zł oraz został zobowiązany do zapłaty równowartości blokady samochodowej na rzecz Straży Miejskiej w Elblągu.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 130a ust. 8 Prawo o ruchu drogowym pojazd może zostać unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

Za popełnione wykroczenie, przez które zastosowano blokadę, możemy zostać ukarani. O sposobie i wymiarze kary ostatecznie zadecyduje strażnik miejski.

Jednak, kiedy decydujemy się pozbyć blokady samowolnie i spowodujemy zniszczenie jej, dodatkowo narażamy się, zgodnie z art. 124 § 1 Kodeksu wykroczeń na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub przywrócenia jej do stanu poprzedniego (art. 124 § 4 Kodeksu wykroczeń), co też sąd uczynił wobec wspomnianego elblążanina.

Straż Miejska w Elblągu


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB